Kód CZ 14485

Skály

(Bischofstein)

Osada: Záboř

 

Mezník

K budování silnice 1928-30

Border column by Teplice nad Metují 01.jpg

 

 Hrad Skály Zdroj B)

(dříve zvaný Katzenstein, v novověku pak Bischofstein) byl vystavěn v části skalního města a skalní útvary se staly součástí jeho opevnění. To navíc bylo zesíleno kamennou zdí na severu, která společně s přilehlou cisternou tvořila předhradí hradu. Hrad byl dále chráněn příkopem a zemní čtverhrannou baštou. Součástí hradu byla i zděná stavba, ze které se zachovalo několik stop. Dobře patrné jsou také vysekané místnosti ve skalních blocích, schodiště a nejlépe zachovaná zaklenutá místnost hrotitou valenou klenbou, která přiléhá ke skalnímu bloku v prostoru pod dnešním schodištěm vedoucím na temeno skalního bloku.

První písemnou zprávou je záznam z roku 1393 o vlastnictví hradu Matějem Salavou z Lípy. Zánik hradu je datován do roku 1447, kdy byl spolu s ostatními okolními hrady (Adršpach, možná i Střemen) zbořen Slezany. Narozdíl od nich byl však hrad Skály později znovu obnoven Kočkou (odtud název Katzenstein). Roku 1466 byl v držení Hanuše z Varnsdorfu, roku 1488 v držení Zbyňka Buchovce z Buchova, následně hrad Skály Jan Špetle z Janovic připojil k Náchodu. Do roku 1513, kdy byl neúspěšně obléhán knížetem Lehnickým, hrad vystřídal několik majitelů. Pravděpodobně v konečné fázi historie nebyl již hrad dále udržován a roku 1567 je uváděn jako pustý.

Hrad Skály je volně přístupný po červené turistické značce ze stejnojmenné obce (5 km jihozápadně od Teplic nad Metují). Z obce je hrad vzdálen 0,5 km chůze nenáročným terénem.

http://www.bischofstein.wz.cz/obrazky/hrad_2.gif http://www.bischofstein.wz.cz/obrazky/hrad_3.jpg

 

Starý zámeček

Skály, okres Náchod - zámek.JPG

 

Zámeček  Zdroj B)

 na místě původní tvrze. Barokní zámeček s mansardovou střechou a dvouramenných schodištěm s toskánskými sloupy sloužil převážně jako letní sídlo diecéze. Dnes je využíván jako penzion. K obci a nedalekému okolí se vztahují některá díla spisovatele Aloise Jiráska.

Zámek : Skály, starý zámek

 

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Broumov, s.o.Teplice n.Metují

1961 Okres Náchod

2003 Pověřený městský úřad

Část Teplic nad Metují

 

Historie obce

 První zmínka pochází z roku 1393

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) ..

B) adrspach.cz (18.9.2014)

C) cs.wikipedia.org  

 

 

Kód CZ

Záboř

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 18.9.2014