Kód CZ 9559

Mikulčice

(Mikultschitz)

Připojeny: Těšice

Kostel Nanebevzetí P.Marie Zdroj C)

https://d34-a.sdn.szn.cz/d_34/c_img_F_I/llfLCZ.jpeg?fl=res,667,500,1

 

Fara

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (1)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (2)

 

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (3), trojlodní bazilika

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (4)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (5)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (6)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (7)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (8)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (9)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (10)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (11)

 

[Kostel] Zdroj C)

Základy, na hradišti (12)

 

Kaple sv. Rocha Zdroj C)

https://d34-a.sdn.szn.cz/d_34/c_img_G_G/fAVBGU8.jpeg?fl=res,667,500,1

 

Socha sv.Floriána

Na návsi

 

Socha sv. Oldřicha Zdroj C)

Před kostelem

 

Socha sv. Jana Nepomuckého Zdroj C)

 před kostelem

 

Sousoší sv.Cyrila a Metoděje Zdroj C)

Ve vsi

 

Sousoší sv.Cyrila a Metoděje Zdroj C)

Na hradišti

 

Sousoší Anděla Strážného

U kostela

 

Dřevěný kříž Zdroj C)

U kostela, vyřezávaný

 

Reliéf sv.Isidora

https://d34-a.sdn.szn.cz/d_34/c_E_B/oZVHRw.jpeg?fl=res,667,500,1

 

Památník padlým Zdroj C)

 

Hradiště Zdroj A) Zdroj C)

Velkomoravské. Tři kilometry jihovýchodně od nynější vsi se při řece Moravě nacházelo v 6.–10. století slovanské blatné hradisko, jedno z hlavních center Velké Moravy. Areál hradiště s pozůstatky 12 kostelů a knížecího paláce je chráněn jako národní kulturní památka slovanské hradiště v Mikulčicích; od roku 1963 je zde zřízen Památník Velké Moravy. Valy u Mikulčic jsou jedním z nejvýznamnějších opevněných hradištních sídel se znaky městského uspořádání, spíše vojenského charakteru, s doklady osídlení předvelkomoravského a velkomoravského horizontu s množstvím kostelů (cca 12) a artefaktů svědčících o přítomnosti velkomoravské nobility. Existují domněnky, že se mohlo jednat o kmenové centrum s vyššími mocenskými aspiracemi, možná i sídlo prvních Mojmírovců. Zlom ve vývoji hradiska nasvědčuje k tomu, že se v další fázi stalo důležitým prvkem začleněným do systému obrany říše a jejího centra.

Lubomír Emil Havlík se domníval, že se jednalo o grad Morava, několik badatelů se však přiklání k názvu grad Slavnica či Slivnica.

Již v r. 1888 popsal lokalitu Valy moravský archeolog Karel Jaroslav Maška. Zaznamenal hlášení nadučitele Františka Kropáče o rozsáhlém opevnění se zřetelným příkopem asi 3,5 km východně od Mikulčic a o něco východněji nezalesněné místo, "kde nic neroste", obehnané příkopem, s nálezy střepů keramiky zdobené vlnicemi. Mezníkem zahajujícím terénní výzkumy byl rok 1954. Systematické výzkumy trvající nepřetržitě 38 sezón poskytly díky relativní neporušenosti do dnešní doby nejdostupnější materiál k hledání historie Velké Moravy a jsou spjaty se jmény akademika Josefa Poulíka a Zdeňka Klanici.

Aglomerace leží v údolní nivě řeky Moravy v krajině lužních lesů. Její jádro tvoří hlavní hrad se dvěma velkými přiléhajícími předhradími, z nichž jedno má zřetelný charakter stálého vojenského tábora a druhé se jeví spíš jako valem chráněné sídliště. Poněkud vyvýšená akropole velkomoravského hradu i s vojenským předhradím byla chráněna téměř stejnou hradbou skořepinové konstrukce s čelní kamennou plentou a vodními příkopy tvořenými soustavou ramen řeky Moravy.

Na nejvyšším místě akropole byly situovány dvě stavby reprezentující knížecí prostředí – knížecí palác s litou maltovou podlahou a kamenným krbem a bazilika. Oba objekty na ploše tzv. hradu tvořily samostatný okrsek. V okolí paláce bylo zjištěno opevnění příkopem a bazilika se hřbitovem byla oddělena palisádovým plotem. Rozsáhlá trojlodní bazilika s atriem a nartexem – kněžištěm je plošně dosud největším odkrytou velkomoravskou církevní stavbou. V prostoru baziliky a v okolí bylo odkryto několik hrobek patřících významným představitelům vládnoucí vrstvy Velké Moravy, pravděpodobně i některým z Mojmírovců. V okolí kostela bylo odkryto pohřebiště čítající přibližně 550 hrobů, jejichž hustota a vzájemné překryvy svědčí o značné intenzitě pochovávání, tedy i o poměrně vysoké hustotě obyvatelstva. Pohřebiště vyniká množstvím bohatých hrobů s meči, zlatými a stříbrnými šperky a honosnými soupravami opaskových kování a stříbrných a litých bronzových nákončí, zlatými gombíky. Tyto i řada dalších nálezů představují mistrná díla místního uměleckého řemesla. Nákončí se stala jakýmsi neoficiálním symbolem lokality Valy u Mikulčic, ale k cenným nálezům patří zejména stříbrný závěsný křížek s postavou Krista a zlatý solidus byzantského císaře Michaela III. Určitým dokladem vzdělanosti jsou také nálezy železných pisátek – stilů. Stopy kovoliteckých a šperkařských dílen na hradě jsou časově řazeny do období před polovinou 9. stol. ve vrcholném období mizí a převládá zpracování železa, dřeva, hrnčířství a textilnictví.

K aglomeraci přináleží také četná zázemí:

 sídelní areály s pohřebišti valy –

severní a severozápadní podhradí Štěpnice I (vlastnický kostel s neobvyklými zevními příporami s 6 hroby kolem, kostel s pravoúhlým presbytářem a 26 hroby,

jižní podhradí Kostelisko (rotunda se 4 konchami a litou maltovou podlahou a zjednodušenou antickou mozaikou s úlomky římských cihel),

východní podhradí, Těšický les – Klášteřisko (dvouapsidová rotunda, 200 hrobů, bronzová pozlacená plaketa, břitva),

Štěpnice II blíže k Trapíkovu (prostá dřevěná rotunda na kamenné podezdívce, úlomek hlazené porfyritové desky, 16 hrobů, stříbrné gombíky, železné ostruhy),

Žabník (44 hrobů, skleněné perly, nože, keramika),

pohřebiště z 9. až 11. stol. Panské,

sídliště z 9. stol. Trapíkov a

Kopčany s dosud stojícím kostelem sv. Margity Antiochijské, který se zachoval téměř celý ve své původní hmotě. Datování dříve unikajícího pozornosti kostela umožnily nálezy tří velkomoravských hrobů s pozlacenými gombíky a stříbrnými bubínkovými náušnicemi.

Z dalších zajímavých nálezů aglomerace je možno jmenovat zbytky mostu, dlabané čluny – monoxyly, vrše na chytání ryb, harpunu, železné háčky na chytání ryb, dřevěné vědro, vědro s ozdobným kováním, železná dřevem vykládaná vědra, tři různé typy válečných sekyr, dřevěné lžíce a naběračky, provaz, železná udidla, ovčácké nůžky, železnou kosu, srp, krojidlo, železné ocílky, železné hřivny, olověnou hřivnu, hroty šípů, železné klíče a kování zámku, kostěné brusle, šídla, proplétačky, jehelníčky z parohoviny, přesleny z pálené hlíny, kostěnou píšťalku. Obzvláštní pozornost vzbudil malý stříbrný pozlacený relikviář ve tvaru miniaturní bohoslužebné knihy. Zajímavostí jsou vydatné stopy konzumace potravin všeho druhu, zejména na štěpnickém předhradí opevněném stejně kvalitní hradbou, jako hrad, avšak beze stop řemesel a další tvůrčí práce, tedy spíše kasárenského charakteru.

Hroby se mnohdy překrývají, někdy i základy staveb. Nálezy pocházejí z doby převážně 7. až 12. stol.

Hodna pozoru je i zásadní rekonstrukce starší kamenné hradby bez známek pouhé běžné údržby nebo nějaké náhlé katastrofy (požáru, dobytí apod.) na mikulčických Valech někdy v polovině 9. stol. Přebudovaná hradba měla lícní kamennou zeď výrazně méně mohutnou. Vypadá to, jakoby zde došlo k úpadku politického významu původního hradiště a teprve po novém uspořádání veřejných poměrů se noví představitelé moci postarali o obnovu zchátralého, ale ne už v původním významu a s dřívějšími mocenskými aspiracemi. Úvaha prof. Poulíka o ústředí státu tak ale mohla docela dobře platit pro první polovinu 9. stol.

Josef Poulík svého času uvažoval o mikulčické aglomeraci jako o ústředí celé Velkomoravské říše s argumentací zatím nejsilnějšího nalezeného opevnění na velkomoravských hradištích. To však platilo pouze do okamžiku, než bylo prozkoumáno opevnění v uherskohradišťské lokalitě Rybárny.

 

 

Dům č.p.204 Zdroj C)

 

Dům č.p.232

 

Dům č.p.234

 

Dům č.p.250

 

Dům č.p.265 Zdroj A)

Pův.č.p.105. Upravena pro expozici – podlužáckou chalupu.

https://www.mikulcice.cz/data/editor/240cs_13.png

 

Dům č.p.273

 

Dům č.p.276

Se štukovým dekorem

 

 

 

Zpět na

okres

panství

1850 politický a soudní okres Hodonín

1961 Okres Hodonín

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.mikulcice.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

 

A) mikulcice.cz

C) cs.wikipedia.org  (27.11.2015)

 

 

32 – 27 – 0

23 – 17 - 0

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 23.12.2019

Předchozí editace: 27.11.2015