Zpět na Žichlínek

[Tvrz Krotenful]

Žichlínek, bývalý politický okres Lanškroun

4 km jižně od Lanškrouna

Krotenful se poprvé připomíná v r.1371, kdy litomyšlský biskup Petr Jelito daroval nově založenému augustiniánskému klášteru v Lanškrouně zdejší dvůr.V r.1378 postoupil klášteru i ves a tvrz. To je první zpráva o existenci krotenfulské tvrze. Krotenful náležel lanškrounskému klášteru až do husitských válek. V r.1421 augustiniáni ze strachu před blížícím se husitským vojskem uprchli z Lanškrouna do Olomouce. Na tvrzi se zřejmě po tomto roce usadila husitská posádka, která asi i po lipanské bitvě chtěla pokračovat v boji, neboť ještě v r.1438 přepadla mnichy z nedalekého kláštera v moravském Krasíkově. Soudobé prameny označují posádku tvrze jako loupežníky. Zdeněk Kostka z Postupic, který se v r.1451 stal zástavním držitelem lanšpersko-lanškrounského panství, se proti tvrzi vypravil, její posádku porazil a vůdce Tmávku prý dal uvěznit na Potštejně. Tvrz asi tehdy byla zničena, neboť v r.1460, kdy král Jiří potvrzoval lanškrounským augustiniánům jejich původní majetky, se již nepřipomíná. Augustiniáni se však nikdy svých statků na Lanškrounsku neujali a Krotenful zřejmě připojil Zdeněk Kostka k lanškrounskému panství. Tak se Krotenful i sousední Žichlínek staly součástí jednoho panství a obě vsi zcela splynuly, takže po r.1460 se Krotenful již v písemných pramenech nepřipomíná.

Zaniklá ves Krotenful s dvorem a tvrzí stávala v jižní části dnešní obce Žichlínku. Tvrz byla chráněna jednak bažinatými lukami, jednak tokem Moravské Sázavy a Lukavického potoka. V r.1842 bylo celé tvrziště rozvezeno při stavbě železnice Olomouc-Praha a materiálu bylo použito při navršování železničního náspu. Vzhledem k značným terénním úpravám se z tvrze nich nezachovalo. Stála jižně od místa, kde železnice přechází Moravskou Sázavu, na pravém břehu řeky.

 

Zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

 

 

Zaniklá ves s dvorem a vodním hradem stávala v jižní části katastru Žichlínku. V místech zaniklé vsi a dvora je dnes nejjižnější část zástavby Žichlínku, kterou německé obyvatelstvo až do r. 1945 nazývalo Krotfule. Zaniklý hrad stával jihovýchodně od těchto míst, ale až za železniční tratí na pravém břehu Moravské Sázavy cca 100 - 150 m jihovýchod od místa, kde železnice přemosťuje tuto řeku (parc. č. 1072/1, 1307/1, 964/3).

 

První zmínka o Krotenfulu pochází z roku 1371, kdy litomyšlský biskup Petr Jelito věnuje nově založenému augustiniánskému klášteru v Lanškrouně dvůr Cronvelt (CDM XI, č. 8, s. 555)). V roce 1378 je mezi majetky tohoto kláštera uveden i hrad "Kronfeld", což je jediná výslovná zmínka o existenci tohoto hradu (CDM XI, č. 111,s. 100). Dvůr "Kronweld" jako majetek kláštera se připomíná ještě v roce 1393 (CDMXII, č. 154, s. 145). Uvedené jméno hradu a dvora (v českém překladu korunní tedy královské pole) se zdá nasvědčovat tomu, že hrad vznikl v době, kdy Lanškrounsko ještě jako královský majetek bylo kolonizováno (přelom 13. a 14. století), snad byl zpočátku centrem této kolonizační činnosti a plnil i strážní funkci při nedaleké česko-moravské hranici. Po vybudování města Lanškrouna a dokončení kolonizace zřejmě ztratil význam, a proto něm chybějí údaje v písemných pramenech. Jakým způsobem ho získal Petr Jelito, není známo. Je pravděpodobné, že v době, kdy hrad byl již majetkem lanškrounského kláštera, jeho původní jméno ztratilo smysl a německé obyvatelstvo si ho transformovalo do podoby Krotenful (česky Žabí močál), což odpovídalo jeho poloze v močálech na soutoku Moravské Sázavy a Lukovského potoka. Další osudy hradu nejsou známy.

 

Po skončení husitských válek, v kterých byl zničen lanškrounský klášter, hrad ovládla skupina bojovníků, kteří přepadli a vydrancovali v roce 1438 nedaleký moravský klášter Koruna Panny Marie u Krasíkova. Zda se jednalo o skupinu husitů, která i po Lipanech chtěla pokračovat v boji proti církvi, či zda šlo jen o loupežníky, jak jsou označováni v soudobých pramenech, nelze jednoznačně určit. Po roce 1451, kdy celé lanšperské panství získal do zástavy Zdeněk Kostka z Postupic, vypravil se proti posádce hradu, hrad dobyl a velitele posádky Trnávku prý dal uvěznit na Potštejně. Při této vojenské akci byl zřejmě hrad zničen. V roce 1460, kdy král Jiří formálně potvrzoval majetky lanškrounských augustiniánů, se připomíná již jen ves Krotenful. Ani tuto ves zřejmě augustiniáni sídlící v Olomouci již do svého majetku nezískali a ves se stala součástí panství lanšperského a postupně splynula se sousedním Žichlínkem.

 

Rozsáhlé pozůstatky hradu nazývaného německým obyvatelstvem Altes Haus (Starý hrad), i když bez viditelných zbytků zdiva, existovaly ještě v roce 1839, kdy byly zachyceny na katastrální mapě. Z pozůstatků bylo možno poznat, že se jednalo o dvoudílný vodní hrad, nikoli menší tvrz jak bývá objekt obvykle označován v dosavadní literatuře. Na severozápadě byl hradní areál tvořený předhradím a vlastním hradem oddělen od okolí - terénní vlny, která vyplňuje prostor mezi Moravskou Sázavou a Lukavským potokem - 10 m širokým příkopem. Za ním následovalo předhradí nepravidelné podoby přibližně 25 m široké a za dalším 8 - 12 m širokým příkopem vlastní hrad na téměř oválném půdoryse (průměr cca 50 m). Široké okolí hradu bylo vyplněno bažinami. Popsané zbytky hradu byly zcela zničeny v roce 1842, kdy v jejich těsné blízkosti byl budován násep železniční trati Olomouc - Praha. Hradiště bylo tehdy rozvezeno, materiál zčásti použit ke stavbě železničního náspu, zčásti k vyrovnání terénu. Dnes jsou v místech zaniklého hradu jen vlhké louky, žádné pozůstatky již nejsou patrny.

 

Při likvidaci pozůstatků hradu byly údajně nalezeny různé starožitnosti a zbytky kamenných ostění. Pro pozemky v místech zaniklého hradu se až do odchodu německého obyvatelstva uchoval název Beim Alten Haus (U starého hradu).

http://www.kreis-landskron.de/bilder/k/triumphbogen.1.jpg

 

Zdroj: www.obec-zichlinek.cz (27.9.2012)

 

Kde přesně stál Krotenful?

 Pověsti říkají, že na jižním konci vsi, asi stopadesát kroků od železničního mostu na pravém břehu říčky Sázavy. Ale žádná moderní mapa nenabízí žádný nákres, ani náznak. Koryto řeky je nyní úplně jinde, než bylo před sto lety. Na letecké mapě taktéž nic nepoznáte. Ale když najdete katastrální mapu z roku 1839 ...

... no tak máte vyhráno!

 

Katastrální mapa z roku 1839

Tato historická mapa je dostupná na ČUZK v archivech a co se týká katastru naší obce, dochovala se kompletní a nepoškozená. Tuto mapu si můžete prohlédnout ve velmi vysokém rozlišení i na těchto stránkách: Katastrální mapa z roku 1839. Samotný hrad i s valy a příkopem je velmi dobře patrný na této mapě vpravo nahoře:

http://doc.zichlinek.eu/image/mapy/katastr-1839/07-nahled.jpg

 

Projekce do současné mapy

Pokud si dáte trošku práce a zajistíte si tuto historickou mapu ve stejném měřítku jako soudobou, můžete si provést projekci.

 

http://doc.zichlinek.eu/image/historie/krotenful/soudoba-2008.jpg

Soudobá mapa (resp. ortofotomapa z roku 2008)

 

http://doc.zichlinek.eu/image/historie/krotenful/krotenful-promitnuty-katastr-1839.jpg

Projekce

 

 

http://doc.zichlinek.eu/image/historie/krotenful/krotenful.jpg

A ještě pokus o zakreslení do letecké fotografie

 

http://doc.zichlinek.eu/image/historie/krotenful/projekce-do-poldru.jpg

 

Zdroj: www.obec-zichlinek.cz (27.9.2012)

 

 

O hradu Blatníku

Na jižním konci vsi, asi stopadesát kroků od železničního mostu na pravém břehu říčky Sázavy, býval až do stavby dráhy příkrý pahrbek na Blatech, chráněný silným valem a dvěma širokými příkopy. Měl téměř dvě měřice rozlohy a byl na čtyři sáhy vysoký. I val sám byl o půl sáhu vyšší. Na čeřenu kopce stávala tvrz či hrad se sklepy, které prý sloužívaly za konírny. Zdi hrádku byly široké a pevné, kamenná ostění oken a dveří byly ozdobné práce. Zříceninám říkali lidé Grotful, za slovanského osídlení asi hrad Blatník. Pozdějí tam stávala chaloupka, která zřejmě shořela.

 

Ze zámeckého lanškrounského vrchu vedla v podzemí chodba až do blatnického hradu.

 

Zdroj: www.obec-zichlinek.cz (27.9.2012)

 

Jaromír Lenoch © Aktualizace 27.9.2013