Kod CZ 2193

Dalečín

Připojené obce: Hluboké, Veselí

Kostel sv.Jakuba st. 2) C)

Pův.pozdně románský, , pův.presbytář, dnes sakristie s nástěnnými malbami kol.1380, barokně přestavěn 1742-6. V kostele, v přízemí věže, se zachovaly zbytky nástěnných a nástropních maleb ze sklonku 14. století. V roce 1940 byly renovovány, zachovalá je především freska sv. Kryštofa. Ostatní představují výjevy z Kristova života od Zvěstování a Narození až po Poslední večeři a meditaci na hoře Olivetské. Nápis z roku 1588 nad bývalým vchodem byl zabílen v roce 1976. Největší zvon na věži, zvaný Jakub, odlil roku 1561 zvonař Adam z Velkého Meziříčí (nápis: tento swon gest dielal Adam swonarz z Mezreczi ke cti a chwale panu Bohu a k swolani k slovu Bozimu). Ještě starší zvon má už nápis nečitelný, nejmladší zvon je z 18. století. Kolem kostela je hřbitov s řadou zachovalých železných křížů.

Z 2. poloviny 13. století, tedy z doby založení kostela, se zachoval presbytář v podvěží kostela a boční zdi bývalé kostelní lodi (presbytáře nynějšího kostela). Presbytář (rozměry – 4,7 x 4,5 m) je přímo uzavřený, klenutý valenou klenbou. Loď téměř čtvercového půdorysu (7,5 x 7,2 m) má zazděný lomený jižní vchod, nad vchodem se nacházejí dvě zazděná okna s široce rozevřenými špaletami. Nad bývalým presbytářem byla při přestavbě postavena věž s oblými nárožími a cibulovitou střechou, s válcovým schodištěm. Stará loď byla změněna v presbytář, přistavěna nová loď se západním a jižním vchodem s předsíní. Z ní bylo zřízeno schodiště na nový zděný kůr, jenž nahradil původní dřevěný.

Dnešní klasicistní podoba kostela pochází z roku 1805. V letech 1940–1941 došlo k postavení nové sakristie. Ve starém presbytáři byly obnoveny středověké malby a místo bylo celkově upraveno tak, aby mohlo být přístupné. Ke kostelu dnes vede 102 schodů, které lemuje Křížová cesta v podobě dřevěných sloupků s křížkem a s obrázkem.

 

Hřbitov 2) C)

U kostela

 

Křížová cesta C)

Ke kostelu, novodobá na dřevěných tabulkách

 

[Tvrz] C)

Už v roce 1390 stávala v obci tvrz, která bývá často spojována s blízkým hradem. Tuto první dalečínskou tvrz vlastnili převážně menší zemané. V roce 1437 se po ní píše Jíra z Bezděkova a Dalečína, v letech 1481 – 1486 jeho syn Martin a v roce 1482 Čipík a Kateřina z Dalečína. Tato tvrz stávala nedaleko dnešního zámku, ale do dnešních dnů se z ní nic nezachovalo.

 

Hrad 2) C)

Ve zříceninách, poblíž zámku, před 1358, sídlo loupeživých rytířů, 1590 dobyt a zpustošen. Zřícenina hradu Dalečín, často mylně označovaného jako Tolenstein (tento název není historicky doložen, objevuje se až v místopisných pracích 19. století), stojí na kopci nad řekou Svratkou. První písemná zpráva je kladena do roku 1358. Společně s hradem Skály měl být rozbořen jako sídlo lupičů, poté jej páni z Pernštejna obnovili, jeho další osudy nejsou známy. Dobytí a zboření hradu v roce 1519 vojsky moravského hejtmana Artleba Vranovského z Boskovic se neopírá o žádný věrohodný pramen, jde spíše o nepřesný výklad barokních historiků, v jejichž pracích se tento údaj ponejprv objevuje. Roku 1588, kdy jej Jan z Pernštejna postoupil Pavlu Katharýnovi z Katharu, je uváděn jako pustý. V jeho sousedství tehdy vzniká nový dvůr s drobnou tvrzí, který zde obnovuje tradici šlechtického sídla. Dnes jsou zbytky hradu upraveny jako park. Zachovala se mohutná část zdiva se střílnami a okny obytných místností, vybavených ve výklencích sedátky. Na zdi lze rozeznat 3 podlaží.

Podle stavebního slohu – tzv. lucemburská gotika – se zjistilo, že byl postaven kolem roku 1340. Dispozicí se řadí mezi tzv. plášťové hrady, které byly rozšířeny hlavně ve 14. století; celkem měl 4 patra. Obvodovou zeď prolamují v přízemí tři střílny, první patro mělo dvě místnosti (dle zachovaného torza) se třemi okny. Ve druhém patře se nacházejí 4 okna a pravděpodobně i pozůstatek prevetu, případně průchodu na vnější plášť hradby. Nad druhým patrem se zachovala část obranného patra. Přístup vedl pravděpodobně po parkánu se dvěma branami.

 

Starý zámek C)

Další zmínka o tvrzi pochází až z roku 1603 a patrně si ji nechal kolem roku 1588 postavit Pavel Katharyn z Katharu, jenž zde pět let sídlil. Jednalo se o jednoduchou renesanční tvrz. Později byla přestavěna na renesanční dvoukřídlý zámek s arkádami. Tento zámek se nacházel poblíž místa dnešního zámku, ale při pozdějších přestavbách zanikl. Třetí křídlo tvořili pravděpodobně hospodářské budovy. Toto uspořádání bylo identifikováno na základě indikační skici z roku 1826. Po Katharynech z Katharu získal (v roce 1603) panství Vilém Dubský z Třebomyslic, kterému však byl majetek po Bílé hoře zkonfiskován. Novými majiteli se tedy stali Šlikové. Za jejich vlastnictví byl zámek přeměněn v sídlo hospodářského úředníka.

 

Zámek 2) C)

1590, přestavěn v tyrolském stylu ve 2.pol.19.stol. V majetku rajhradského kláštera. Dnes obecní úřad. Dnešní zámek vznikl v roce 1850 v tyrolském slohu, za posledních majitelů Honrichsů, kteří jej využívali jako lovecký zámeček. Dnes náleží zámek obci a sídlí v něm obecní úřad spolu s lékařskou ordinací. Jedná se o obdélnou dvoupatrovou budovu, v západní části jednopatrová, se sedlovou střechou. Celé první patro je obehnáno dřevěnou pavlačí a ve štítě druhého patra najdeme dřevěný balkon.

 

 

Zpět na okres

Panství Kunštát

 Politický okres N.Město na Moravě, s.o.Bystřice nad Pern.

1961 Okres Žďár nad Sázavou

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce C)

První, často zpochybňovaná, zmínka o Dalečíně pochází z roku 1086 v listině Opatovického kláštera, kde je uváděn jako Daletice. První spolehlivá písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Tehdy byl postoupen spolu s Písečným a Dětochovem (dnes Vítochov) Znatovi z Tasova (území získal od své manželky Kláry). Dalečín v tu dobu tvořil středisko samostatného panství, které v roce 1358 získal Jimram z Pernštejna. Další události z historie obce jsou nám známy díky záznamům v Moravských zemských deskách. V roce 1588 Jan z Pernštejna prodal obec Pavlu Katharynovi z Katharu. O dva roky později jej získala jeho manželka Krizelda Čejkovna z Olbramovic. Roku 1603 jej spolu s okolními obcemi Petr a Jan Katharynové prodali Vilému Dubskému z Třebomyslic. Po Bílé hoře mu byl majetek zkonfiskován a novým majitelem se stal Štěpán Schmidt z Freihofenu. Mezi lety 1624–1633 bylo dalečínské panství připojeno hraběnkou Šlikovou ze Salmu ke kunštátskému panství. K němu patřil až do zrušení patrimoniální správy. Posledním majitelem se stal svobodný pán Honrichs.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

492

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

2) K.Kuča, Atlas památek, 2002

 

C) cs.wikipeda.org (22.9.2015)

 

 

 fotografie

 13.12.2004

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 22.9.2015

Předchozí editace: 6.5.2011