Kód CZ 4765

Hrádek

(Grudek,Grodok)

Osady: Dědina, Záplotí, Lyngi, Rovně, U pily, Martynki, Chodury-Samce, Gabryše, Chalupňoki-Haže, Bařiny, Pod Vilou, Polyniska, Kempčice, Groň

Evangelický kostel

1923

Evangelický kostel

 

Hřbitov

U kostela, 1924

 

Zvonička sv.Izidora

Východně od obce, 2012

 

Sbor církve bratrské

S hrůzostrašnou přístavbou

File:Hrádek ve Slezsku, sbor církve bratrské.JPG

 

Památník padlým

1938-45

https://d34-a.sdn.cz/d_34/c_img_gW_U/XqIMrV.jpeg?fl=res,2200,2200,1

 

Památník

Wincence Witose

Památník – W.Witos https://d34-a.sdn.cz/d_34/c_img_gX_j/xOTEQt.jpeg?fl=res,2200,2200,1

 

Hraniční kámen

File:Filipka - hraniční kámen na vrcholu kopce, Beskydy (2011).JPG

 

[Hrádek Zámčiska]

Terénní pozůstatky zaniklého hrádku na ostrohu nad řekou Olší

 http://www.hrady.cz/data_g/2595/31416.jpg

 

Chalupa

Roubená chalupa

 

Větrný mlýnek

https://d34-a.sdn.cz/d_34/c_img_gT_g/DFPn9U.jpeg?fl=res,2200,2200,1

 

 

Zpět na okres

Slezsko

Panství

 Politický okres Těšín, s.o.Jablunkov

1961 Okres Frýdek-Místek

2003 Pověřený MěÚ a ORP Jablunkov

 

Historie obce >>

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1583

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

937  79% P

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2005

1750 P 

 

 

www.obechradek.cz

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) obechradek.cz

B) webovestudio.cz/hradek 

C) cs.wikipedia.org

D) vendor.wbs.cz

E) panoramio.com

F) hrady.cz

 

 

Kód CZ

Dědina

 

Chalupa č.p.10

Klasicistní, dnes v ruinách. První zděný domek v obci.

http://www.obechradek.cz/userdata/articles/0/107.jpg  http://www.obechradek.cz/userdata/articles/0/10..jpg

 

Chalupa

 

Chalupa

File:Grodek chalpa.jpg

 

Dědinou je označována lokalita v centru Hrádku, nejstarší souvisle zastavěná část obce. Nachází se mezi hlavní silnicí a Olzou od obecního úřadu až k české škole.  Dříve vesměs dřevěnice byly postupem času předělány na zděné domky.

počet obyvatel 157 počet domů 46

 

Kód CZ

Záplotí

 

Kamenný kříž

U silnice u č.p.534

 

Záplotí navazuje na Dědinu z jihu. Opět je vymezeno mezi hlavní silnicí a Olzou. Severní hranicí je cesta před OÚ, jižní konec končí potůčkem, který ústí u Zamčisek.  Co se osídlení týče, jedná se o nejmladší část Hrádku, budovanou v 80-tých letech.

počet obyvatel 219 počet domů 53

 

Kód CZ

Lyngi

 

Lyngi navazují na Záplotí z jihu (v pásu mezi hlavní silnicí a řekou Olzou), jižní konec dosahuje k bludnému balvanu před hospodou na Harcově. Na mapě jsou charakteristické tím, že jsou ze 3/4 obklopeny řekou. Lyngi byly masívně osídlovány v období šedesátých a sedmdesátých let. Název vznikl ze slova Lyng = luh.

počet obyvatel 267 počet domů 57

 

Kód CZ

Rovně

 

Rovně jsou poslední (nejsevernější) části Hrádku mezi hlavní silnicí a řekou. Navazují na část obce zvanou Dědina. Jedná se o poměrně malou osadu, sporadicky osídlovanou v jednotlivých etapách rozvoje obce. Název získala pravděpodobně podle rovinatého terénu, nepočítaje svažité břehy řeky Olzy.

počet obyvatel 62   počet domů 13

 

Kód CZ

U pily

 

Oblast U pily má snadnou lokalizaci. Jedná se o okolí bývalé pily na levém břehu Olzy (severně od mostu přes řeku). Nachází se zde známé malébné odpočinkové místo se zahradní restaurací v Belku. Kousek po proudu řeka vytvořila další velmi fotogenický kaňonovitý útvar zvaný Zokrynta

počet obyvatel 54   počet domů 16

 

Kód CZ

Martynki

 

Osu osady Martynki tvoří potok Bruśny na západě Hrádku mezi řekou Olzou a rozsáhlým lesním komplexem Rovňa. K tomuto celku je zahrnuta i část "U Grace". Řídce osídlená relativně rozsáhlá oblast. Jedna z prvních obydlených části obce. Název Martynki vznikl v nedávné době od místního příjmení.

počet obyvatel 120                 počet domů 25

 

Kód CZ

Chodury-Samce

 

Jedná se o dva dvory na severozápadě Hrádku navazující na rozsáhlá pole a lesy zasahující až do chráněné oblasti Moravskoslezské Beskydy. V těchto místech se nacházejí 3 domky (osada Na Křivé), jež jsou zahrnuty do jmenované oblasti. Chodury i Samce vznikly od příjmení původních majitelů dvorů (Chodura, Samiec)

počet obyvatel 86   počet domů 21

 

Kód CZ

Gabryše

 

Další nevelká oblast na levém břehu Olzy, nacházející se v jihozápadním cípu obce. Zajímavostí je, že přístupová cesta vede přes most z obce Návsí, což působí dojmem určité nesourodosti s ostatními částmi obce.  Název pochází z příjmení sedláka Gabryša (původně zřejmě Gabriela), jednoho z třinácti původních osadníků obce.

počet obyvatel 85   počet domů 21

 

Kód CZ

Chalupňoki-Haže

 

Názvem Chalupňoki, je označován shluk několika domků nad dvorem Do Haže, jehož obyvateli byli drobní domkaři - chalupníci (dle názvu). Nad touto osadou začínají rozsáhle lesní komplexy táhnoucí se až k vrcholu kóty "Díl". Část Haže leží mezi Chalupňokami a železniční trati na hranici s obcí Návsí. Původní majitelem dvora byl pravděpodobně nějaký Haža (přezdívka)

počet obyvatel 116 počet domů 26

 

Kód CZ

Bařiny

 

Část obce, nesoucí název Bařiny podle močálovitého terénu, který tvořil kdysi podstatnou část tohoto místa, se nachází podél železniční trati zhruba od nádraží po hřiště TJ Sokol Hrádek. v nedávné minulosti na jejím východním konci rostl ladný dubový lesík zvaný Doubky, místo tradičních radovánek. V poslední době bez nové zástavby.

počet obyvatel 90   počet domů 26

 

Kód CZ

Pod Vilou

 

Oblast pod Vilou je vymezena cestou od nádraží na Grůň a jejího blízkého okolí. Stejně jako Polyniska se rozkládá na svahu s příjemnou západní expozicí. Nad osadou se nachází budova Církve bratrské, zvaná Vila (odtud název) se svou majestátní, ikdyž nedokončenou budovou domova s pečovatelskou službou, tvořící hlavní dominantu Hrádku.

počet obyvatel 195                 počet domů 46

 

Kód CZ

Polyniska

 

 

Polyniska se nacházejí ve svažitém terénu nad železnicí  v oblasti kolem kostela a večerky Mima. Poměrně velká osada byla plynule osídlována od konce války až do současnosti. Dnes velmi příhodné místo pro stavby rodinných domků.

Původ slova signalizuje původní místo  obce (Starého Jablunkova), které bylo vypáleno Uhry ve 12. století.

počet obyvatel 131 počet domů 31

 

Kód CZ

Kempčice

 

Malinká osada na západním svahu obce severně přiléhající k Polyniskám. Jedno z atraktivních míst pro osídlování v blízké budoucnosti. Výraz Kempčice pochází od slova Kempa = svah, kopec. Nachází se zde místo, kde podle pověsti kupci obchodovali se solí z Věličky (místní název Solisko)

počet obyvatel 89   počet domů 26

 

Kód CZ

Groň

 

Osadou Groň je nazývána celá horská část obce. Výchozím bodem je hřiště na Sušynce. Rozlohou největší část obce je řídce osídlená.  Rozptýlenou zástavbu charakterizují většinou dřevěnice (nyní z větší části rekreační objekty). Z historického hlediska se jedná o jednu z nejraněji osídlovaných oblastí Hrádku, která je v současnosti hojně navštěvovaná turisty.

počet obyvatel 70   počet domů 18

 

14 – 14 – 0

9 – 8 - 0

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 22.7.2023

Předchozí editace: 29.12.2014

Předchozí editace: 30.11.2006