Zubří

Části: Kubičanky, Na Ostrém, Machulky, Boňkov, Gatičky, Pivčánky, Na Kopci, Pádoly, Mírov, Staré Zubří, Drážky, Zemanky, Vlkoprdy, Čertoryje, Porubky, Randusky, Prachovňa, Hamra, Za Vodou

[Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské] 2)

Dřevěný po 1518, údajně dokončen 1575, 1624-66 byl protestantský

 

Kostel sv. Kateřiny C) B)

1788. Při generální opravě exteriéru i interiéru r. 1892 byly instalovány nové varhany. Úpravy pokračovaly i po roce 1900 – postupně byl dohotoven nový barevný presbytář, o několik let později pak Křížová cesta. Válečné problémy se však nevyhnuly ani obci, ani kostelu. V r. 1917 byly na válečné účely zabaveny dva zvony, o rok později i varhanní píšťaly. Podobné to bylo během 2. světové války. Přes to všechno průběžně probíhaly opravy kostela. Nové zvony byly pořízeny v roce 1970. V roce 1973 byl upraven liturgický prostor s oltářem čelem k lidu. Farní kostel sv. Kateřiny je zapsán do seznamu kulturních památek pro svou ojedinělou trojlodní dispozici s vestavěnými emporami. Po celkových opravách v 90. letech 20. století a úpravě liturgického prostoru byl v roce 2010 slavnostně vysvěcen arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem 222 let od svého dokončení.

http://www.zubran.cz/wp-content/uploads/2014/09/kostel-sv-kate%C5%99iny-zub%C5%99%C3%AD-0007.jpg http://www.zubran.cz/wp-content/uploads/2014/09/kostel-sv-kate%C5%99iny-zub%C5%99%C3%AD-0002.jpg

 

Kaple sv.Ducha D)

Návrh vypracoval Ing. Arch. Marek Štěpán z Brna, provedení stavby se ujali s velikou obětavostí převážně místní občané. Podíl profesionálních stavebních firem na kapli je minimální. Lidé štědře přispívali finančními dary a někdy i stavebním materiálem, odpracovali zde zdarma tisíce brigádnických hodin. Základní kámen ke kapli byl posvěcen 21.května 1995 svatým otcem Janem Pavlem II při příležitosti jeho návštěvy v naší republice. Stavbu se s maximálním pracovním nasazením zejména při dokončovacích pracích podařilo skutečně dokončit v Jubilejním roce 2000 a byla vysvěcena 11. června na Slavnost Seslání Ducha svatého. Poté ještě pokračovaly úpravy okolí a doplnění vnitřního vybavení, především lavic.

http://www.zubran.cz/wp-content/uploads/2014/09/kaple-sv.-ducha-star%C3%A9-zub%C5%99%C3%AD-0003.jpg

 

Fara B) 2)

Pův.dřevěná z 1785, zbořena 1886 současná patrová z 1886budova nesloužila vždy zcela svému účelu. V padesátých letech byly některé její prostory zabrány a byly v nich zřízeny kanceláře zemědělského družstva, krejčovská provozovna a sklad plynových masek. Budova také utrpěla požárem v roce 1984. Její generální oprava se uskutečnila o 6 let později, kdy byla opět celá v užívání církve.

 

Hřbitov A)

 

Výklenková kaplička

Ulice Ke kapličce, mezi 4 lípami

 

Výklenková kaplička

Před rodinným domem nad ul.Záhumení a Převrátí

 

Kamenný kříž E)

Na horním konci, šafránová ulice, rozcestí

Na Horním konci

 

Dřevěný kříž

U kostela

 

Památník E) A)

Partizánům Procházkovi a Sedlákovi. V listopadu 1944 byli pro výstrahu nedaleko mostu na začátku Rožnovské ulice popraveni V. Procházka a V. Sedlák a tuto tragedii připomíná pomníček na místě exekuce. Další připomínkou nacistického teroru je mramorová deska věnovaná památce popraveného Josefa Holiše. Nedaleko Sokolovny na Hlavní ulici stojí jeden z mála pomníků prvního československého prezidenta T.G.Masaryka s jezdeckým motivem. Autorem reliéfu je akademický sochař M. Kotrba.

Památník partyzánům Procházkovi a Sedlákovi

 

Památník padlým

Při hlavní cestě nedaleko kostela

 

Památník

Proti památníku padlým

 

Památník E)

Odboje II.světové války, u Trojačky

Pomník odboje z II. sv. války (u Trojačky)

 

Sousoší

Před budovou

 

Hraniční kámen E)

1675

Krátká - rozcestí červené a žluté, starý hraniční patník

 

[Fojtství] 2)

1865 koupeno obcí, vyhořelo 1871, na jeho místě novostavba

 

[Škola] 2)

Menší dřevěná budova, na jejím místě dnes cukrárna 1784

 

[Škola] 2)

Dolní 1852, rozšířena 1910, 1973 při dopravní nehodě pobořena, 1979 srovnána se zemí

 

Škola 2)

Ve Starém Zubří 1887

 

Škola 2)

Na horním konci 1896

 

Škola 2)

Jubilejní měšťanská škola T.G.Masarika, 1930, projekt arch.Laml z Brna, nový návrh arch Kupka z Val.Meziříčí 1932-7

 

Sokolovna2)

1926

 

Muzeum B)

Dům “Na Petrohradě” pochází z poloviny 19. století a žila v něm rodina Rozárky Otáhalové, neteře českého historika a politika Františka Palackého. Spolu s Otáhalovými zde bydlel i mladší bratr Fr. Palackého Ondřej. Později sloužil dům jako obydlí kantorů, kteří učili v Zubří, mimo jiné i Marie Schobrové. Ta zde v roce 1920 zřídila soukromou školu zuberského vyšívání. Po ukončení činnosti školy byly místnosti v domě dále pronajímány jako byty, ale budova postupně chátrala, až musela být roce 1974 zahájena její rekonstrukce. V roce 1976 byla v rekonstruovaném domě otevřena stálá expozice protifašistického odboje v Zubří a na Valašsku. Roku 1995 byla tato expozice zrušena, materiály byly umístěny do depozitáře a po úpravách slouží dnes přízemí budovy komerčním účelům a horní patro výstavní činnosti. Každoročně jsou zde pořádány výstavy výtvarných prací žáků Základní školy, výstavy sušených květin, obrazů, fotografií, řemeslných prací. Výstavy mají regionální zaměření – propagují práci umělců i prostých lidí, kteří jsou se Zubřím a Valašskem nějakým způsobem spjati.

http://www.zubran.cz/wp-content/uploads/2014/09/petrohrad-zub%C5%99%C3%AD.jpg

 

Chalupa E)

Na horním konci

Samota na Horním konci

 

Chalupa E)

U starého tisu

Památný tis

 

Chalupa E)

Na horním konci

Na Horním konci

 

Koláčkův tis C)

jeden z nejstarších tisů na Valašsku, stáří cca 360 let

Památný tis

 

Lípa srdčitá C)

u pomníku popravených partyzánů

 

Zpět na okres

Panství

Politický okres Val. Meziříčí, s.o.Rožnov pod Radh.

1961 Okres

2003 Pověřený městský úřad

 

znak obce Zubří

Historie města

První písemná zmínka pochází z roku 1310, kdy páni z Krásna nechali v tehdejší osadě osadit 40 lánů a založili jednu z prvních „horních vesnic“ rožnovského panství.

V 18. století se v Zubří-Hamrech vyrábělo železo. Pro rozvoj města mělo velký význam železniční spojení mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm, které bylo vybudováno v roce 1892.

Posledním majitelem fojtství v Zubří byla rodina Palackých z Hodslavic, ze které pocházel historik František Palacký. V domě Na Petrohradě, který byl postaven pro neteř Františka Palackého, je dnes umístěno Muzeum města Zubří.

V období po 1. světové válce do roku 1932 v Zubří existovala soukromá škola vyšívání, která dala základ bílé zuberské výšivce.

Na místě původní lovecké osady byla roku 1310 založena pány z Krásna na 40 lánech vesnice Zubří. Patřila mezi první a největší vesnice rožnovského panství, jemuž vévodil až do poloviny 16. století na kopci Hradisko hrad Rožnov.

Podle lidové báje obývali Zubří horníci, kteří pracovali v dolech na stříbro pod rožnovským hradem.

Na protest proti krutému zacházení prý doly zatopili a ze Zubří uprchli do Uher. I když tato pověst historicky doložená není, jako kolonisté se do uherského Megeru (dnešního Palárikova na jižním Slovensku) zuberští skutečně stěhovali – ale až koncem 17. století.

Na rožnovském hradě i panství se vystřídala řada vlastníků, např. páni z Kravař (erb na obr.), z Cimburka, z Kunštátu, z Pernštejna. Nejdéle drželi panství Žerotínové (1548 – 1815), kteří přenesli své sídlo do Valašského Meziříčí. Posledními majiteli panství byli Kinští (1815 – 1848). Žerotínové postavili roku 1712 v Zubří v železné hutě - hamry, v nichž se zpracovávala vytěžená železná ruda až do roku 1775. Jediným pozůstatkem těchto hamrů jsou Hamerské rybníky na okraji obce.

Představitelem obce býval fojt. Posledními majiteli fojtství v Zubří byla rodina Palackých z nedalekých Hodslavic. Toto fojtství koupil Jiří Palacký, otec pozdějšího historika Františka Palackého, a po jeho tragické smrti byl fojtem jeho syn Jan. K historii rodiny Palackých se váže i dům, nazývaný Na Petrohradě, ve kterém je dnes umístěno Muzeum města Zubří.

Samostatná obec Zubří si roku 1850 zvolila svého prvního starostu, obchodníka Josefa Alexandra. Od té doby začíná obec vzkvétat. Největší pozornost je věnována rozvoji školství, jsou postaveny 3 školní budovy. Pro hospodářský, kulturní a společenský rozmach mělo velký význam jeho spojení s vnitrozemím železniční tratí Rožnov p.R. – Valašské Meziříčí, vybudovanou roku 1892. Nové železniční spojení umožnilo dojíždět za prací do průmyslových podniků ve Valašském Meziříčí, Frýdku či Ostravě.

Na přelomu 19. a 20. století dochází v Zubří k velkému společenskému a sociálnímu ruchu. Neocenitelnou zásluhu na tom má starosta Čeněk Krupa, který stál od r. 1892 v čele obce celých 28 let. V době jeho působení byl založen v Zubří první spolek – Dobrovolný sbor hasičů (1894), vznikl Sokol, spořitelní a záloženský spolek (kampelička), Jednota katolických mužů a jinochů, odbor Ústřední matice školské aj. V obci byl zřízen c. a k. poštovní a telegrafní úřad, knihovna, došlo k rozšíření škol a jejich vybavení učebními pomůckami a školními potřebami. Vedle rozvoje společenského dochází i k rozvoji hospodářskému a zavádění nových poznatků do praxe místních rolníků.

Nadějný rozvoj obce přerušila 1. světová válka, během níž ze Zubří postupně narukovalo asi 600 mužů, z nichž 64 padlo a 81 zůstalo nezvěstných. Bída a hlad těžce zasáhly i do života lidí v obci – v roce 1915 byly pro spálu zavřeny všechny zuberské školy, 8 dětí nákaze podlehlo. V dalších letech vypukla epidemie tyfu a nebezpečné španělské chřipky. Pro válečnou potřebu byly rekvírovány nejen potraviny a zemědělská produkce, ale i zvony, cínové píšťaly a další předměty z kostela.

Po vzniku Československa je přes finanční obtíže vybudována hlavní cesta přes obec, regulován potok, staví se mosty a lávky. Je vystavěno 240 rodinných domků a z bývalé tkalcovny vzniká gumárenský závod Optimit. Velkou společenskou a tělovýchovnou aktivitu vyvíjí kromě Sokola i Orel a DTJ. Sokolovna byla vybudována v roce 1926. V obci aktivně působí divadelní ochotníci, učitelka M. Schobrová zakládá a vede v letech 1920 – 1932 školu valašského vyšívání a zuberská výšivka získává svůj věhlas. Za velkých obtíží je dokončena nová Jubilejní měšťanská škola T.G.Masaryka, od roku 1930 je obec elektrifikována.

Kruté represálie – i za osobní účasti K. H. Franka – zažívali obyvatelé za fašistické okupace. V okolí Zubří vyvíjely už od roku 1943 činnost odbojové skupiny (Štramberští partyzáni). Fašisté se krutě mstili jak na zajatých partyzánech, tak i na obyvatelstvu. Bylo zatčeno 59 občanů Zubří, 23 z nich bylo popraveno nebo umučeno, byla vypálena Holišova usedlost v horní části obce. Obětem obou světových válek byl postaven pomník a umučeným obětem 2. světové války je věnována pamětní deska na budově městského muzea ”Na Petrohradě”.

Po 2. světové válce se otevřela cesta dynamickému rozvoji obce. Rostou Gumárny Zubří, v sousedním Rožnově p.R. je vybudován podnik Tesla. Z obce mizí dřevěnice a vznikají nové výstavné části obce – Pod Hůrkou, Na Dražkách, Bořkova a další. Výstavba panelového sídliště vtiskuje obci nový ráz, staví se školky, obchody, koupaliště, kulturní dům. Dolní část obce a nově vystavěné části získávají městský charakter, horní část a okolní paseky si udržují vesnický charakter.

 

Rok

obyv.

domů

1310

40 lánů 

1516

77

1676

79

1834

2025

268

1869

2554

326

1880

2657

373

1890

2636

374

1900

2887

388

1910

3034

407

1921

2785

413

1927

2785

 

1930

3115

496

1950

3319

636

1961

4094

726

1970

4512

859

1980

5378

942

1991

5274

1020

2001

 

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

2) K.Kuča, Města a městečka v Č. na M. a ve S., 2011

 

A) mesto-zubri.cz (18.10.2014)

B) zubran.cz (18.10.2014)

C) cs.wikipedia.org (18.10.2014)

D) farnostzubri-vidce.wz.cz (18.10.2014)

E) panoramio.com

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 18.10.2014