Kód CZ

Bořislav

(Boreslau)

Osada: Bílka 

Kostel sv. Kateřiny

původně z roku 1384, nynější budova byla postavena roku 1717 (1719-21), obnovena pak v roce 1820. Jedná se o jednolodní prostor s trojbokým závěrem a hranolovitou věží, nadstavenou štítové stěně, s níž je spojena s volutovými křídly. Ve štítové stěně je mělký střední rizalit vymezený plochými pilastry, které se opakují rovněž i na nároží. V ose je vstup se segmentovými frontonem. v bočních polích jsou niky s volnými plastikami. věž je kryta přilbou s polygonální zvoničkou. Boční fasády jsou lemovány lizénovými rámy. Okna jsou segmentová se štukovým ostěním. Pozdější opěrákové pilíře zabíhají šikmo do stavby kostela. Vnitřek je zaklenut valenou klenbou s lunetami.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Borislav-church.jpg

 

Fara

barokní stavba z roku 1733. Budova je obdélná, patrová, s mansardovou střechou. V ose boční stěny je portál s letopisem 1733. Okna obdélná, členěná, dvojitá

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/80/Bo%C5%99islav_fara.JPG/1024px-Bo%C5%99islav_fara.JPG

 

Starý hřbitov

u kostela, s bránou

 

 

Nový hřbitov

pod obcí

 

Evangelický kostel

1903, neogotický

 

Socha sv.Kateřiny

na průčelí kostela

Bořislav kostel Kateřina.JPG

 

Socha sv.Barbory

na průčelí kostela

 

Sloup se sochou Piety

jedná se o barokní pískovcový sloup s etazí na hranolovém soklu završený korintskou hlavicí a drobnou plastikou Bohosudovské Piety. Nachází se na původním místěpři hlavní silnici na katastru Obce Bořislav.Dle letopočtu na zadní straně soklu a dalších dostupných pramenů pochází z roku 1720, renovována byla roku 1829 a roku 1839 se obec zavázala k údržbě této statue 'zřízené od našich předků na věčné časy'. Dále byla památka restaurována v roce 1969. Povětrnostní vlivy, exhalace, otřesy a těžká doprava po mezinárodní silnici E55 se nepříznivě projevili na stavu této 300 let staré památky. Proto byla nákladem Obce Bořislav v letech 2003-2004 ve spolupráci AVU Praha podle názoru Dc. Petra Siegla, architektonická socha restaurována. Drobná plastika a hlavice sloupu byly nahrazeny kopiemi. Originály byly zakonzervovány a uloženy do depozitáře.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Bo%C5%99islav_Pieta.JPG/800px-Bo%C5%99islav_Pieta.JPG https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Bo%C5%99islav_Pieta.JPG/800px-Bo%C5%99islav_Pieta.JPG

 

Kamenný kříž - Kalvárie

Kamenná památka se nachází na původním místě na návsi Její čelní (pohledová) strana směřuje na sever. Vznik je datován do roku 1801 a byla vytvořena na základě objednávky Obce Bořislav. V průběhu let byla památka udržována, poslední zmínka je roku 1970, kdy byla restaurována p. Paškem. Památku tvoří 8 kamenných částí, z toho 5 architektonických a jedna sochařská. Na schodišťovém stupni stojí památka soklu, na níž je hlavní soklová část s reliéfem sv. Vojtěcha a profilovaná římsa. Dále architektura pokračuje soklem, který je pod sochou, znázorňující Kalvárii, která je dominantou památky. Kalvárie zobrazuje ukřižovaného Krista na kříži, na kterém je v horní části nápis I.N.R.I. U nohou Krista leží Máří Magdalena, u jejíchž nohou je lebka, kterou prolézá had.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/58/Bo%C5%99islav_krucifix.JPG/800px-Bo%C5%99islav_krucifix.JPG

 

Železný kříž

Bořislav křížek34.JPG

 

Pamětní deska děkana Franze Sitteho

na kostele

Bořislav Sitte.JPG

 

Socha - Cesta

Autorka Zuzana Hlináková

Kříž - Cesta přátelsví.jpg

 

Škola

proti kostelu, utilitárně přestavěna, dnes obecní úřad a byty

 

Dům č.p.2

S hrázděným patrem

Bořislav čp. 2.JPG

 

 

 

Zpět na

okres

Panství

 Politický a soudní okres Teplice

1961 Okres Teplice

2003 Pověřený městský úřad

 

Historie obce >>

 Staroslovanská  obec  v kopcovitém dramatickém území 10 km jihovýchodně od Teplic.

Podle archeologických nálezů začíná osídlení na katastru dnešní obce Bořislav pravděpodobně už v době hradištní v prvních stoletích našeho letopočtu.   Nejstarší zprávy o její existenci se datují k roku 1169, kdy král Vladislav II. věnoval špitálu řádu johanitů „duas villas in provincia Belinensi dictas Borizlaue et Hribovici“ (dvě vsi v provincii Bílinské řečené Bořislav a Hrbovice). Vladislavova listina dokládá, že již v polovině 12. století na místě dnešní obce Bořislav existovalo osídlení, jehož zakladatelem měl být podle některých pramenů zdejší významný severočeský rod Hrabišiců .  Název vesnice Borizlau, Borizislau, Borzyslaw nebo novější Boreslau  měl vzniknout odvozením z vlastního jména Borizlaus -  Bořislavův, jako označení dvora jeho prvního vlastníka – Bořislava.  V následujících desetiletích byla Bořislav řádu johanitů několikrát panovníkem odňata a zase vrácena, až se dostala koncem 13. století do majetku teplického kláštera benediktinek.

 

Rok

obyv.

domů

1850

 

 

1927

543 N

 

1930

 

 

1947

 

 

1961

 

 

1970

 

 

2001

 

 

 

www.obec-borislav.cz

  

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice Čsl, 1927

2) Bartušek, Krčálová, Merhautová-Livorová, Umělecké památky Čech I, 1957

 

a) www.obec-borislav.cz

b) www.hrady.cz

c) maps.google.com

d) www.bubenikova.cz

e) cestovani.idnes.cz

 

 

Kód CZ

Bílka

(Pilkau)

Kaple sv. Václava

Původní kaple byla vystavěna v r. 1639. O sto let později byla nahrazena novější kaplí s věžičkou, která byla v 60. letech 20. století demolována. V r. 2000 zde byla postavena nová kaple. Je zasvěcena patronu českého národa a na jeho počest se každoročně na konci září konají Svatováclavské slavnosti. d)

První kaple vznikla už v první polovině 17. století a připomínala násilnou smrt litoměřického hejtmana Jana Václava Kuplíře ze Sulevic. V listopadu 1638 se v okolních lesích konal velký hon. Když štvaní divoké zvěře skončilo, nahrnuli se všichni do místního hostince, kde se šlechtici pořádně opili. Následná hádka pak skončila smrtí jednoho z nich, vrah byl dopaden a uvězněn v Bílé věži na Pražském hradě, které se dnes říká Daliborka. O rok později pak byla na návsi postavena kaplička, která byla zasvěcena svatému Václavovi, patronovi probodnutého šlechtice. V Bílce stála kaplička bezmála sto let, pak byla natolik poškozená, že musela být nahrazena jinou obecní kaplí. Ani druhá kaple ovšem "nepřežila" do současnosti. Po únoru 1948 chátrala, až byla v 60.letech zbourána. Zvon v kapli je z původní kaple. e)

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/B%C3%ADlka_kaple_sv._V%C3%A1clava.jpg/800px-B%C3%ADlka_kaple_sv._V%C3%A1clava.jpg

 

Cesta přátelství >>

14 sochařských objektů - 14 zastavení umístěných  v krajině, které vytvořili čeští a němečtí umělci. Projekt symbolizuje cestu přátelství, která má pomoci překonat historicky narušené česko - německé vztahy. d)

Aurel Rueckner Twist and Shout (5074).jpg

 

Dům č.p.11 - Hostinec

Bílka čp11 (5022).jpg

 

 

 

První  písemný doklad je z r. 1403.

 

 

 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 3.6.2021

Předchozí editace: 20.9.2012