Zpět na Polička

Mariánský sloup

Polička, politický okres Polička

 

     - je nejvýznamnější památkou barokního sochařství v Poličce, ale patří i k umělecky nejhodnotnějším a nejmonumentálněji koncipovaným dílům českého baroka. Jak uvádí historik umění Vratislav Nejedlý: „ Jen stěží lze nalézt obdoby a to i mezi sloupy Matyáše Bernarda Brauna. Jen u málokterého sloupu jsou míry, proporce a kompoziční gradace od základu k vrcholu tak působivě stanoveny a rozvrženy, jako právě u poličského sochařského kolosu.“

 

Pojednání o obelisku je rozděleno do částí zabývajících se názvem, historií, popisem, nápisy, barevností a mědirytinou.

 

Název

 

      Přímo na obelisku je latinsky uvedeno: socha (colossus) věnovaná slávě Mariině, postavená ku cti P. Marie a svatých ochránců, na jejichž přímluvu město bylo zachráněno od nákazy, když zuřil hrozný mor… Jiří Pacák v korespondenci používá termín „statue“ (tj. socha) a „ pyramida Nejsvětější P. Marie“. V dobové korespondenci se píše o „sloupu Neposkvrněného početí naší milé Paní“. Odborná literatura nejčastěji používá označení mariánský sloup.

 

Dle architektonického názvosloví nejde o sloup, ale spíše o obelisk. Obelisk je vysoký komolý jehlan (čtvercového, v baroku i trojúhelného půdorysu). Jeho počátek je v Egyptu, v Evropě se rozšiřuje od renesance, často jako urbanistický prvek na náměstích.

 

Používání termínu sloup je zobecnělé, srozumitelné, ale nepřesné. Použitelný by byl termín mariánského sousoší či mariánský monument.

 

      Historie. Obelisk byl zbudován v letech 1727 – 1731 k poctě P. Marie a jako dík za odvrácení moru od města v roce 1713. Poličský děkan Karel Leopold Nepauer žádal v březnu 1727 pražskou konzistoř, aby vyhověla žádosti magistrátu, „který chce postavit a k veřejnému uctívání vystavit kamenné sochy pro rozmnožení úcty k Nejsvětější Panně Marii bez poskvrny hříchu počaté…“. Dále děkan píše: „mám naději, že z toho vzejde převeliká čest a úcta…“[8]. Ačkoliv archivní doklady chybí, bývá architektonická kompozice připisována Františku Maxmiliánu Kaňkovi. Při určení sochaře není pochyb – byl jím Jiří Pacák, stejně tak nepochybujeme o datu dokončení roku 1731.

 

      Obelisk stojí na východní straně náměstí, přímo proti vchodu do radnice. Ačkoliv je sousoší běžně označováno jako sloup, o sloup ani pilíř ve skutečnosti nejde. Základem je trojboký obelisk, ovšem v dolních patrech náročně architektonicky členěný a po celé výšce opatřený sochami světců a andílků a ve vyšších partiích „zahalený“ oblaky. Trojboký půdorys jednoznačně odkazuje ke sv. Trojici. Okolo přízemí obíhá stupňovitě balustráda, na pilířích v nárožích obelisku stojí sochy sv. Jáchyma a sv. Anny, tedy rodičů P. Marie a dále socha sv. Josefa – manžela P. Marie a pěstouna Páně. Socha sv. Josefa měla původně v rukou kovovou pozlacenou lilii. Ikonografický program tedy začíná rodinou P. Marie a jejím neposkvrněným početím. Sochou neposkvrněného početí P. Marie obelisk vrcholí – je zde tedy dosaženo naprosté jednoty. Pacák mistrovsky zvládnul dynamické pojetí pohybu i gest.

 

      První patro je ukončeno dynamicky zvlněnými římsami, okosená nároží jsou pokryta dekorem, ve stěnách jsou prolomeny výklenky, v nichž na tamburech stojí sochy. Přímo proti radničnímu vchodu, v hlavní pohledové ose, je socha sv. Václava, dále sv. Víta a sv. Floriána. Na římsách v nárožích paty druhého patra stojí sochy sv. Šebestiána, sv. Rocha a sv. Karla Boromejského. Všichni jsou protimírovými patrony a jejich umístění je naprostou nezbytností. Sv. Roch měl poutnickou hůl původně delší a ukončenou křížem.

 

      Na stěnách jsou v kartuších tři mariánské reliéfy, které lze díky nápisům jednoznačně ikonograficky identifikovat. Jde o vyjádření vztahu P. Marie ke třem

 

božským osobám a opětovnou připomínku sv. Trojice. Reliéfy bývají v literatuře nesprávně označovány jako Zvěstování, Nanebevzetí a Korunování P. Marie. Správně jde o výjevy: Pokorná služebnice Hospodina, Matka Syna Božího a Nevěsta Ducha Svatého

 

       Třetí, nevysoké, patro je architektonicky členěno a ukončeno mohutným oblakem, ze kterého vyrůstá štíhlý trojboký obelisk, obalený obláčky a postavami a hlavičkami andílků.

 

      Sousoší vrcholí sochou P. Marie. Tělo obelisku je zakončeno trojbokou jónskou hlavicí, na které je oblak se zeměkoulí ovinutou hadem, držícím v tlamě Evino jablko. Ďábel je však rozdrcen P. Marií, jejíž čistotu symbolizuje srpek měsíce. Svatozář P. Marie tvoří dvanáct hvězd symbolizujících počet apoštolů. P. Marie je zobrazena jako prostovlasá mladá dívka ve věku třinácti let, s rukama sepjatýma k motlitbě. Toto zpodobení je označováno jako Immaculata, tzn. Neposkvrněné početí P. Marie.

 

Zdroj: http://is.muni.cz/th/146333/ff_b/Bakalarska_prace_2.txt  Denisa Pletichová, Architektura v Poličce, Bakalářská diplomová práce (5.9.2013)

 

 

 

Aktualizace 2.9.2013