Zpět na Polička

Radnice

Polička, politický okres Polička

 

Nejstarší radnice v Čechách. První pokus o výstavbu radnice máme dobře doložen v Praze. Větší Město pražské mělo už v polovině 13. století rozvinutou správu a samosprávu. Ta se scházela v rychtě a pak v domě některého konšela, shromáždění celé obce se odehrávalo v kostele sv. Mikuláše. Obec Většího Města pražského požádala roku 1296 krále Václava II. O povolení ustanovení městského písaře a koupi domu k radnímu účelu, neboť město „musí často s hanbou vyslechnout poznámky od šlechticů i měšťanů, kteří Prahu navštíví, že nemá dům radní, jaký ostatní hlavní města již delší dobu mají a v němž by se projednávaly obecní záležitosti. Takto musí městská rada hledat ke svým schůzkám každodenně jiné místo.“[9]

 

      Návrh byl zamítnut.

 

Datování poličské radnice

 

      Polička byla po polovině 14. století prosperujícím a zámožným královským věnným městem. I když nám chybějí písemné prameny, dostatečně výmluvné jsou doklady stavební aktivity té doby – kamenné městské opevnění, novostavba kostela sv. Jakuba, dláždění města a také výstavba radnice jako sídla městské samosprávy.

 

      Dobroslav Líbal datoval v roce 1988 klenbu v prvním patře věže radnice do doby po polovině 14. století. Archeologický průzkum v roce 1990 odhalil v interiéru věže původní povrch náměstí, bez stop dláždění. Jan Sommer (2004) upozorňuje na obtížnost datování architektonických článků, připouští možnost, že žebra klenby, která jsou příbuzná s lucemburskou architekturou, by mohla být z doby po roce 1360, ale mohla by být i mladší. S opatrností zařazuje vznik konzol do let 1390 – 1410, spíše však do doby kolem roku 1450. Zda je klenba současná s konzolami, nelze nyní bezpečně rozhodnout. Jak je tedy zřejmé, bezpečné doklady pro datování radnice nemáme. Výstavba radnice mohla probíhat po polovině 14. století, ale i v celém průběhu 2. poloviny tohoto století. Vyloučeno není ani mladší vložení klenby či konzol.

 

      Za nejstarší písemnou zprávu o radnici byl považován zápis z roku 1472 v městské knize: „tu jest slíbil proti našemu zámku a našim lidem nebýti“.[10]

 

Nejnovější výklad termínu „zámek“ v českém prostředí 15. století však ukazuje spíše na vyjádření pojmu opevněného města. Nejstarší známý zápis o radnici je až z roku 1547.

 

Podoba gotické radnice

 

      Stavebně historický průzkum provedený Státním ústavem pro rekonstrukci památkových měst a objektů v Praze v roce 1975 přinesl řadu nových poznatků, ale mylně situoval radniční budovu severně od věže. Až stavebně historický průzkum muzea z let 1986 – 1993 a objev nejstaršího vyobrazení města v roce 1986 přinesl základní a nové informace. V roce 1990 byl proveden archeologický průzkum, který přispěl k dataci radnice a navíc vyvrátil romantické názory, že do radniční věže ústily chodby z měšťanských domů.

 

      Okázalá stavba mohla mít vzor v radnici Staroměstské nebo malostranské. Její umístění do středu náměstí i její věž dokládají sebevědomí i finanční možnosti poličského patriciátu. Nevíme, zda v počátcích své existence měla i funkci kaufhausu. V této souvislosti je zajímavá, leč písemnosti pro 14. a 15. století nedoložená, funkce nárožní parcely čp. 112 (dnešní muzeum), kde před r. 1613 byly prodejní kotce.

 

 Radniční věž

 

      Radnice stála ve středu náměstí, radniční budova měla v severozápadním nároží hranolovou věž, která se dochovala a můžeme ji dobře rekonstruovat. Věž má čtvercový půdorys o stranách 6x 6,5 m a síle stěn v přízemí a prvním patře cca 1,7 m. Stavba z pečlivě rovnané místní lomové opuky měla nároží zpevněné pískovcovými kvádry, které však měly pouze technické poslání, před ostatní zdivo nepředstupovaly a byly omítnuty.

 

Stavba radnice byla zahájena v roce 1734 nebo 1739, ještě v roce 1743 je doložena práce na venkovním lešení a ke zprovoznění došlo roku 1744.

 

Na fasádě nad okny přízemí i druhého patra jsou mušle, okna prvního – hlavního – patra jsou zdobena nejhonosněji. Pod dynamicky zvlněnými nadokenními římsami jsou

 

v bohatém štukovém dekoru umístěny individuálně pojaté busty a masky – busty portrétního a masky karikaturního charakteru. Busta v ose východního průčelí představuje – s ohledem na vavřínový věnec – idealizovanou podobiznu císařovny. Nepůjde však o Marii Terezii, ale o císařovnu vdovu Alžbětu Kristinu, která jako královna vdova užívala důchodu z královského věnného města Poličky a zároveň mu byla vrchností. V ose západního průčelí je jediná zvířecí maska – hlava jelena. Má vztah k pranýři, který stával dole. Busty jsou na každé stěně v páru, dále je v tomto patře šestnáct masek. V druhém patře je na východní a západní stěně celkem deset masek divadelního charakteru. V přízemí na tumbovitých hlavicích pilastrů je dvacet masek hrubých výrazů. Další maska je pod městským znakem v tampanonu, další nad bývalým pranýřem a tři jsou provedeny v kamenném portálu – celkem je tedy na fasádě 61 individuálních masek a bust. Jejich ikonografický program neznáme. Neznáme ani jejich autora, přesto jde o rozsáhlý soubor vynikající barokní plastiky.

 

      Radnice byla dokončena roku 1744. Jejím severozápadním nárožím prochází z 1. do 2. Patra kaple sv. Františka Xaverského, vysvěcená roku 1751. Obraz hlavního oltáře představuje světce, jak křtí pohanskou královnu. Po bocích stojí sochy sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Borgiáše – je tak představena trojice jezuitských světců. V Poličce neměli jezuité sídlo a lze se tedy domnívat, že v zasvěcení kaple měšťané vyjádřili svoji neochvějnou katolickou víru a odhodlání podporovat misijní činnost na svém panství, kde žilo množství tajných evangelíků. Autorství soch je připisováno, ovšem bez archivního doložení, Řehoři Thénymu. K výzdobě oltáře náleží dále dva velcí andělé, skupina andílků a Duch svatý.

 

      V bočním výklenku je nevelká dřevořezba skupiny Kalvárie, od Jiřího Pacáka z doby kolem roku 1730. Tato dynamicky pojatá skupina je známá v řadě variant a můžeme se domnívat, že tyto drobné skupiny byly ve své době oblíbené a hojněji dodávané.

 

Zdroj: http://is.muni.cz/th/146333/ff_b/Bakalarska_prace_2.txt  Denisa Pletichová, Architektura v Poličce, Bakalářská diplomová práce (5.9.2013)

 

 

 

Aktualizace 2.9.2013