Kód CZ 3725

Havířov

Část: Podlesí

Připojené: Dolní Bludovice, Šumbark, Prostřední Suchá, Životice, Dolní Suchá, Dolní Datyně

Socha Otec s dětmi

Autor: Jiří Myszak, Terasa ZŠ Na Nábřeží, Betonové sousoší umístěné na terase základní školy. Socha otce, loučícího se s dětmi při odchodu do práce. Dívka mu podává květinu a chlapec hornický kahan s oblekem. V roce 1994 proběhla oprava Kostasem Rizopulosem.

img

 

Základní kámen Havířova

Autor: Václav Fridrich, Hlavní třída, před Magistrátem města, v roce 1975 Městský národní výbor zadal zakázku pro výrobu tohoto kamene z žuly s bronzovým znakem města. Pět let trvalo, než byl základní kámen přivezen z lomu v Červené Vodě a v roce 1981 byl postaven před kinem Radost. V roce 1995 se přemístil do areálu Technických služeb z důvodu rekonstrukce plochy před kinem Radost. V současné době se nachází před magistrátem města.

img

 

Socha Maryčka

Autor: Vladimír Navrátil, Hlavní třída, před KD Petra Bezruče. Socha je vyrobena z mušlového bílého vápence a stojí na šedém betonovém podstavci, který je pokryt vrstvou umělého opracovaného kamene - teraco. Dílo je tvořeno slepením dvou kamenných bloků.

img

 

Socha Horníka

Autor: Stanislav Mikulaštík, Před ZŠ M. Gorkého. Socha vytvořená z patinovaného hořického pískovce signaturovaná 1959. Dílo ztvárňuje horníka při práci se sbíječkou v ruce.

img

 

Socha Dívka s květinami

Autor: Konrád Babraj, Hlavní třída před restaurací Lučina. Betonová socha znázorňující ženu.

img

 

Socha Chlapec s balonem

Autor: Jiří Myszak, MŠ Sadová. Socha je vyrobena z betonu dusaného do formy, který je zpevněn kovovou konstrukcí. Povrch je patinován.

img

 

Socha Rodina

Autor: Vladimír Vráblík, Náměstí republiky, před Italkou. Bronzové sousoší na mramorovém podstavci. V říjnu 2002 byla vypsána veřejná soutěž na umělecké dílo a 27.června nainstalováno před cukrárnu Italka.

img

 

Socha Sedící žena

Autor: Jindřich Wielgus, Dělnická ul. – před NsP. Socha ženy, sedící na betonovém podstavci byla vyrobena z travertinu v roce 1959.

img

 

Socha Nymfy

Autor: Čestmír Hlavinka. Národní třída, Centrální park. Socha je zhotovena z bílého vápence a před léty stávala v bazénu s fontánami. Po zániku bazénu byla v roce 2003 při přestavbě celého centrálního parku přemístěna na jiné místo.

img

 

Socha Mladá generace

Autor: Alois Šutera. Podlesí, Studentská ul. – před Savelou. Socha je z keramiky.

img

 

Socha Kosmonauti

Autor: Václav Uruba, Havířov-Podlesí, Mládežnická ul. – před ZŠ. Sousoší vytvořené z měděného plechu na betonovém podstavci, který je složen ze dvou vysokých sloupů. Znázorňuje pětici kosmonautů ve skafandrech vznášející se v prostoru.

img

 

Socha Ležící žena

Autor: Jaroslav Brož, Havířov-Podlesí, K. Světlé – před restaurací Luna. Socha je vytvořena z mušlového vápence na betonovém dvoudílném podstavci.

img

 

Socha Jan Ámos Komenský

Autor: Karel Vašut. Havířov-Šumbark, Před ZŠ generála Svobody. Socha je vyrobena z hořického pískovce. Postava v dlouhém plášti s knihou v ruce.

img

 

Socha Postýlky

Autor: Jan Šnérberger. Havířov-Město, Národní třída, Centrální park. Socha byla zhotovena z maletínského pískovce na sochařském sympóziu Landek 2008 a 14.1.2009 umístěna v centrálním parku.

img

 

Socha Neraň mé srdce

Autor: Zbigniev Dudek. Havířov-Město, Národní třída, Centrální park. Socha byla vytvořena z křišťanovského dioritu a strzegomské žuly na sochařském sympóziu Landek 2007 a je umístěna v centrálním parku na ocelovém podstavci.

img

 

Obětní oltář

Autor: Boss Andersson. Havířov-Město, Národní třída, Centrální park. Dílo vytvořil švédský umělec z godulského pískovce na sympóziu Landek 2002.

img

 

Kašna se sochou sedící dívky s kvítkem

Autor: Jan Kavan. Havířov-Město, Národní třída. Socha sedící dívky je vyrobena z šamotového kamene a umístěna v žulové kašně s fontánou. V roce 1999 proběhlo restaurování tohoto díla.

img

 

Kašna a tři pilíře

Autor: Oto Cienciala. Havířov-Město. Dílo je složeno ze tří žulových sloupů, které jsou umístěny v kašně s fontánou. Dva menší sloupy jsou slepeny ze tří opracovaných kvádrů a třetí nejvyšší ze čtyř kvádrů.

img

 

Kašna se sochou chlapce s rybou

Autor: Jiří Kemr. Havířov-Město, Park za kinem Radost. Kostra kašny je vyrobená z umělého kamene formou výdusků do formy. Socha chlapce a dekorativní ryby jsou z keramiky. Několikrát opravována. 1994 Vratislavem Varmužou bez technické funkčnosti a v roce 2006 až 2007 proběhla celková kompletní oprava.

img

 

Kašna

Proti kulturnímu domu

 http://foto.turistika.cz/foto/179647/1264/lrg_02dscf1154.jpg

 

Kašna

Na náměstí nad terasami, 2013, je tvořena kruhovými nádržemi, které jsou poskládány do kaskády. První vodní kulisa je tvořena čtyřmi tryskami s napěněným proudem, které jsou umístěny ve vrchním bazénku fontány. Efekt druhé vodní kulisy je přeliv přes kaskádu. Pro umocnění efektu jsou nainstalovány LED-RGB reflektory u každé trysky.

http://www.fontany-kasny.eu/files/images/reference/88_1_full.jpg?1400158472

 

Plastika knihy

Autor: Čestmír Hlavinka. Havířov-Město, Národní třída, Centrální park. Socha je vytvořena z pískovce a původně se nacházela v Havířově Podlesí na Terase. Později byla přemístěna do centrálního parku.

img

 

Bronzová plastika

Autor: Oto Cienciala. Havířov-Podlesí, Dlouhá třída před OD Permon. Plastika vyrobená z bronzu stojící na betonovém podstavci.

img

 

[Bazének] s abstraktním objektem

Autor: Konrád Babraj. Havířov-Podlesí, Ul. E. Krásnohorské u Orionu. Konstruktivistické dílo vyrobené z bronzového svařovaného plechu. Původně stálo na betonovém podstavci uprostřed bazénku s vodou. Dnes, po zániku vodní plochy leží objekt i podstavec vedle sebe na trávnaté ploše.

img

 

Brána s kyvadlem a pramenem

Autor: Karel Holub, Stefan Milkov. Havířov-Město, Náměstí Republiky. Devět metrů vysoká brána s pohybujícím se kyvadlem a pramenem. V roce 2002 byla podána žádost o návrh nové dominanty havířovského náměstí a 19.12.2007 proběhl slavnostní křest tohoto uměleckého díla. 8.10.2008 bylo přidáno noční osvětlení čtyřmi reflektory.

img

 

Jehlan

Autor: Antonín Ivanský. Havířov-Podlesí, Ul. 17. listopadu 30. Socha je z vytvořena z kararského mramoru a stojí na betonovém podstavci.

img

 

Plastika knihy

Autor: Čestmír Hlavinka. Havířov-Podlesí, Studentská ul. – před gymnáziem. Socha vytvořena z pískovce.

img

 

Socha Kosmonauta

Autor: Václav Uruba. Havířov-Podlesí, Gagarinova ul.. Socha zhotovena z betonu zpevněného železnou konstrukcí. Na vysokém sloupu je znázorněn na jedné straně letící kosmonaut a na druhé vesmírná družice.

img

 

[Kašna] se sochou Kruhu

Autor: Neznámý. Havířov-Město, Pavlovova ul. za zdravotním střediskem. Betonový prstenec s povrchovou úpravou v teracu. Vnitřní část tvoří dva pásy terakotových destiček s barevnou glazurou. Původně bylo dílo součástí kašny s vodotryskem, která byla ale zasypána a zatravněna.

img

 

Socha Květ

Autor: Oto Cienciala. Havířov-Podlesí, Dlouhá ul. – před OD Permon. Žulová socha položena na segmentových trojúhelníkových podstavcích.

img

 

Socha Lesbia – Sedící dívka s holubicí

Autor: Jiří Myszak. Havířov-Město, Před ZŠ V. Nezvala. Socha sedící dívky byla vyrobena vypálením hlíny se šamotem. Je slepena z šesti dílů. Podstavec je z betonu, pokrytý glazovanými šamotovými dlaždicemi. 1995, 1998 a 2001 proběhla renovace Vratislavem Varmužou, který mimo jiné i doplnil chybějící ulomenou holubici.V roce 2009 opět chybí holubice.

img

 

Socha Ležící žena

Autor: Jiří Babiček. Havířov-Podlesí, Dlouhá ul. – před zdravotním střediskem. Socha z betonu.

img

 

Plastika

Autor: Ambrož Špetík. Havířov-Podlesí, Dlouhá třída 85 a. Dílo je na bázi žlutě zbarveného písku a cementu, vydusaný do formy. Povrchově upraven – teraco.Stojí na podstavci na cihlové zídce.

img

 

Socha Ležící žena - Žal

Autor: Jiří Myszak. Havířov-Město, Před ZŠ M. Kudeříkové. Socha byla vyrobena vypálením směsi hlíny a šamotu. Dílo je slepeno z osmi barevně odlišných částí. 1994 proběhla oprava Karlem Hořínkem.

img

 

Socha Matka s dětmi

Autor: Jiří Myszak. Havířov-Město, Terasa ZŠ Na Nábřeží. Betonové sousoší matky s chlapcem, držícím knihu a sedící dívkou s otevřenou knížkou na klíně . V roce 1994 proběhla oprava Kostasem Rizopulosem.

img

 

Socha Mír – Žena s dítětem

Autor: Jindřich Wielgus. Havířov-Město, Před ZŠ 1. Máje. Socha vyrobena z mušlového vápence přivezeného z Bulharska.

img

 

Plastika

Autor:Ambrož Špetík. Havířov-Podlesí, Dlouhá třída. Dílo je na bázi žlutě zbarveného písku a cementu, vydusaný do formy. Povrchově upraven – teraco. Stojí na podstavci na cihlové zídce.

img

 

Socha Pes

Autor: Vladislav Gajda. Havířov-Podlesí, Dlouhá třída 85 c. Konstruktivistické dílo vytvořené z vápence, položené na podstavci z břidlicových kamenů.

img

 

Reliéf tváře

Autor: Bronislav Kaleta. Havířov-Prostřední Suchá, U SOU kpt. Jasioka. Dílo je vytvořeno z litého betonu do tří deštěných forem. Mezi jednotlivými díly jsou viditelné spáry.

img

 

Socha Sedící žena s dítětem a holubicí

Autor: Antonín Ivanský. Havířov-Šumbark, Před ZŠ M. Pujmanové. Bronzový odlitek povrchově patinován na žulovém leštěném podstavci. Znázorňuje sedící matku s dcerou na klíně a holubicí na koleně.

img

 

Sluneční hodiny

Autor: Miroslav Rybička. Havířov-Město, Mánesova ul. Před Zvláštní školou.Socha je z lipovského mramoru usazená na betonovém podstavci. Dílo bylo instalováno u příležitosti slavnostního otevření školy v roce 1978.

img

 

Směrovník

Autor:Václav Uruba. Havířov-Město, Před nádražím ČD. Betonový výdusek odlitý s železnou konstrukcí. Socha se skládá ze sloupu a podstavce spojené úzkým segmentem. Ve sloupu jsou zasazeny dva hranoly, každý mířící na jinou stranu. Jedná se o novodobé dílo bruselského typu.

img

 

Plastika

Autor: Oto Cienciala. Havířov-Šumbark, Moravská ul. Před Sunny barem. Plastika je z kamene složená ze dvou částí. Větší část je slepena ze čtyř různě položených hranolů a menší je z kruhu, ve kterém je zasazen další hranol.

img

 

Socha Žena s dítětem

Autor: Jiří Myszak. Havířov-Šumbark, Terasa ZŠ Školní ul.. Sousoší je vytvořeno na bázi cementu jako výdusek do formy. Znázorňuje sedící ženu, u které stojí dívka předčítající z knížky. 1.7.-30.10.1994 dílo restauroval Martin Kuchař.

img

 

Socha Dívka s koulí

Autor: Konrád Babraj. Havířov-Město, Hlavní třída před restaurací Lučina. Betonová socha.

img

 

Socha Motýl

Autor:Zdeněk Macháček ml.. Havířov-Město, Hlavní třída, interiér KD Petra Bezruče. Socha je vytvořena z lipového dřeva a vznikla na Mezinárodním sochařském sympoziu Lípa 2002 v Havířově. Skládá se ze tří opracovaných sloupů, přičemž čelní sloup má v horní části oko vyplněné barevným sklíčkem a dvě křídla.

img

 

Monument

Autor: Neznámý. Havířov-Podlesí, Ul. Mánesova – před Savelou. Betonové dílo.

img

 

Dívka s květinou

Autor: Jiří Myszak. Havířov-Město, MŠ Sadová. Socha je vyrobena z betonu dusaného do formy, který je zpevněn kovovou konstrukcí. Povrch je patinován. Restaurována Martinem Kuchařem.

img

 

Víla

Autor: Čestmír Slíva. Havířov-Město, vedle KDPB, Hlavní třída. Volná tvorba autora vytvořená z lipového stromu kácené obnovované aleje v červnu 2009.

img

 

[Květy]

Autor: Neznámý. Havířov-Město, Uprostřed velkého kruhového objezdu (ZLIKVIDOVÁNO). Ocelová soustava květů byla zhotovena na počest slavností Havířova v květech. Z díla zbyl pouze betonový podstavec.

img

 

Vznášející se víla

Autor:Zdeněk Matyáš.  Havířov-Město, Národní třída. Socha byla vytvořena ze staré lípy v září 2003.

img

 

[Socha V.I.Lenina]

Autor: Ludvík a Božena Kodymovi. Havířov-Město, Náměstí republiky (PŮVODNÍ MÍSTO). Bronzová socha na kamenném podstavci. 6.11.1976 proběhlo slavnostní odhalení sochy. 22.-23.3.1990 byla demontována a uložena v areálu MTZ technických služeb města Havířova a 27.4.1994 roztavena ve prospěch památníku dětským obětem války v Lidicích.

img

 

Osm smrtelných

Autor: Emil Adamec. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Kompozice dubových soch, zhotovených pro III.ročník Mezinárodního sochařského sympozia dřevěné plastiky v Havířově,které proběhlo v roce 2003. Jsou ovlivněny tradičním čínským figurálním sochařstvím.

img

 

Busta Františka Hrubína

Autor: Oto Cienciala.  Havířov-Podlesí, ZŠ Hrubínova, interiér. Bronzová soška na žulovém podstavci. Původně se nacházela před vstupem do základní školy a od srpna roku 1995 ji přemístili do vstupní části ZŠ.

img

 

Socha mládí – Dívka se švihadlem

Autor: Jan Gajda. Havířov-Šumbark, ZŠ Moravská, interiér. Bronzová socha.

img

 

Keramika

Autor:Vratislav Varmuža.  Havířov-Podlesí, Atrium SŠ stav. průmyslová, Kolárova ul..  Vyrobena z pálené hlíny. Původně stála i s vodotryskem na velkém žulovém oválu, který byl ale z bezpečnostních důvodů zlikvidován a místo zasypáno zatravněnou hlínou.

img

 

[Lípová víla]

Autor: Ladislav Borák.  Havířov-Město, Národní třída, centrální park( PŮVODNÍ MÍSTO), (ZLIKVIDOVÁNO) Socha byla vytvořena na podzim roku 2001 ze staré lípy.

img

 

Podstavec pod sochu T.G.Masaryka

Autor: František Malina. Původně: Havířov-Prostřední Suchá, ul. Stará, nyní MěÚ Orlová

img

 

[Kašna se sochou Mečouna]

Autor: Neznámý.  Havířov-Město, Vedle KD Petra Bezruče (ZLIKVIDOVÁNO). Socha mečouna na žulové kašně s pramenem.

img

 

[Raketa]

Autor: Neznámý. Havířov-Město, Dlouhá třída (ZLIKVIDOVÁNO). Socha svařená z ocelových trubek představující nejspíše raketu letící do sluneční soustavy.

img

 

[Sochy žen]

Autor:Pavel Hanzelka. Havířov-Podlesí, Okrajová ul. před hotelem Merkur (PŮVODNÍ MÍSTO), (ZLIKVIDOVÁNO).  Sousoší z PVC obložené modrými sklíčky z PVC. Zlikvidováno v roce 1997.

img

 

[Kašna] s tvarovaným půlkruhem

Autor: Neznámý. Havířov-Podlesí, Ul. kpt. Nálepky. Betonové dílo s povrchovou úpravou v teracu. Čtyřramenný půlkruh s barevnými glazurovanými terakotovými body. Původně součástí bývalé kašny, která byla zasypána a zatravněna.

img

 

Fontána

Autor: Neznámý. Původně: Havířov-Podlesí, Rotunda autobusového nádraží, interiér

img

 

Stánek svátosti

Autor: Patrik Vlček. Havířov-Město, Ul. Karvinská – vstupní hala DPS. Socha byla vytvořena na 1. ročníku sympozia dřevěné plastiky v roce 2001 v Základní umělecké škole Bohuslava Martinů. Město dílo dostalo darem v roce 2003 a bylo umístěno v domě s pečovatelskou službou.

img

 

Květ

Autor:Oto Cienciala. Havířov-Podlesí, Atrium ZŠ K. Světlé. Vyrobeno z betonu, na jehož povrchu je nanesena vrstva teracca. Vertikální sloup, symbolizující stvol, pod jehož vrcholem je tvar květu. Původně světlý objekt byl později autorem natřen modrou barvou a následně byl opět přemalován na světlou žlutou barvu.

img

 

Pieta

Autor: Zdeněk Matyáš. Původně: Havířov-Šumbark, evangelický hřbitov. Postava dívky s květinou, vyrobená z lipového dřeva a je umístěna na rozptylové loučce hřbitova.

img

 

Královna květů

Autor: Čestmír Slíva. Havířov-Město, ul.Svornosti,Magistrát města Havířova. Socha na počest znovuzrozené havířovské tradice s názvem Havířov v květech, která měla původní název Miss a o její nový název soutěžili občané města. Autor ji vytvořil v červnu roku 2006.

img

 

Anděl

Autor: Ladislav Borák. Havířov-Město, Hlavní třída (PŮVODNÍ MÍSTO), v současnosti ve vstupu Magistrátu města Havířova. Socha byla vytvořena na podzim roku 2001 ze staré lípy. V současnosti se nachází ve vchodu magistrátu města.

img

 

Soud

Autor:Jaroslav Koléšek. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Dílo vytvořené z jasanového dřeva u příležitosti 5.ročníku Sochařského sympozia Lípa Havířov 2005

img

 

Naše osamělost se utápí v čase a prostoru

Autor: Karel Mommers. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Dílo vytvořené z železa, ořechu a provazu pro III.ročník Mezinárodního sochařského sympozia dřevěné plastiky v Havířově,které proběhlo v roce 2003.

img

 

Uchopení

Autor: ?. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů

img

 

Noha

Autor: Oto Cienciala. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Dílo havířovského autora vytvořené z jasanového dřeva u příležitosti 5.ročníku Sochařského sympozia Lípa Havířov 2005.

img

 

Židle

Autor: Pavel Hošek. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Dílo vytvořené z lipového dřeva u příležitosti 4.ročníku Sochařského sympozia Lípa Havířov 2004.

img

 

Rodina

Autor: Walter Taszek. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Dílo vytvořené ze staré pokácené lípy u příležitosti 4.ročníku Sochařského sympozia Lípa Havířov 2004.

img

 

Piano

Autor: Pavel Hošek. Havířov-Podlesí, zahrada ZUŠ Bohuslava Martinů. Dílo vytvořené z lipového dřeva u příležitosti 4.ročníku Sochařského sympozia Lípa Havířov 2004.

img

 

Srážce

Autor: ?. Havířov-Podlesí, ZUŠ Bohuslava Martinů

img

 

Souznění

Autor: ?. Havířov-Podlesí, ZUŠ Bohuslava Martinů

img

 

Obytný soubor

z 50. let Sorela Jádro Havířova, které bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu, bylo v r. 1992 vyhlášeno ochranným pásmem a nazváno podle tohoto stylu Sorela. Území zahrnuje soubor obytných budov ohraničený na jedné straně lesoparkem Stromovka, na straně druhé vede až po meandry Lučiny. Na severozápadním konci je do chráněného území zahrnut zámek a kostel sv. Anny, na jihovýchodním konci památková zóna končí kinem Centrum. Architekti projektující v 50. letech byty na rychle se rozvíjejícím Ostravsku nechtěli stavět nové domy v „buržoazním“ předválečném stylu, a proto se obrátili pro inspiraci do české renesance, o čemž vypovídají četné římsy, štíty, čučky a sgrafita, jimiž jsou domy vyzdobeny. Oblast Sorely je velice cenná svým nadčasovým urbanistickým řešením, které je mnohem lidštější než pozdější panelová výstavba.

http://www.havirov-city.cz/images/clanky/ru_6_46.jpg https://tydenik.echo24.cz/img/53c84e80e4b09032cba0f892/940/940/FIT

 

Kulturní dům Petra Bezruče

1961, přestavěn. 2001, kdy byl celkově rekonstruován. Součástí kulturního domu je velký a malý (loutkový) sál, restaurace, minigalerie, sídlí zde Městské kulturní středisko. Autorem kamenné plastiky před kulturním domem je akademický sochař Jan Navrátil. Kulturní dům Petra Bezruče je součástí ochranné zóny Sorela. Hlavní tř. 31 Havířov-Město

http://g.denik.cz/73/99/111013_havirov_historie_kdpb_3_denik-380.jpg http://www.janackuvmaj.cz/soubory/mista/79_kdpbhavirov_250.jpg

 

Kino Radost

Sorela. Ing. arch. V. Meduna.

File:Havirov01 KDRadost.JPG

 

Nádraží vlakové

Konstruktivistická budova v „bruselském“ stylu 1964-69 architekt Josef Hrejsemnou,

http://www.zelpage.cz/news_n/havirovnadrazi03.jpg

 

Nádraží autobusové

 

Přírodní památka Meandry Lučiny

Od 1992.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c8/Meanders_in_Lucina01.JPG/640px-Meanders_in_Lucina01.JPG

 

Zpět na okres

Město vzniklo spojením obcí

Šumbark, Podlesí, Životice, (Dolní) Bludovice,

Prostřední Suchá, Dolní Suchá a Dolní Datyně.

 

Znak statutárního města Havířov

Historie města >>

Město založeno na zelené louce 1956

 

Rok

obyv.

domů

1947

 0

1961

 0

1970

 

 

2011

77 449 *

2012

33 549

 

 * včetně připojených obcí

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice čsl, 1927

 

A) havirov-city.cz (10.10.2008)

B) havirov-historie.cz (9.7.2014)

C) Alena Letochová (27.11.2014)

D) fontany-kasny.eu (27.11.2014)

E) cs.wikipedia.org (27.11.2014)

F) msstavby.cz (27.11.2014)

 

Kód CZ

Podlesí

 

 

 

Sídliště, připojeno ke katastru Dolní Bludovice

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 27.11.2014