Kód CZ

Malá Strana

Památníky

 

Kostely, kláštery a kaple>>

Sochy a kříže >>

Paláce významné budovy >>

Měšťanské a činžovní domy >>

Zahrady >>

 

Socha Český lev Zdroj C)

Chotkova ul. Plastika heraldického dvouocasého lva s českou královskou korunou na hlavě vznikla na podnět hraběnky Elišky Chotkové jako pomník vojínům padlým při italském tažení v roce 1848. Pomník byl původně situován na novoměstské baště před tzv. Novou (Vídeňskou) branou, zhruba v ose dnešní Hybernské ulice. Po zboření hradeb byl v roce 1872 přemístěn do nově založeného tzv. Poříčského parku před budovu kavárenského pavilonu, do kterého byly v roce 1883 přestěhovány sbírky Muzea hl. města, a tam stál až do roku 1949. Odtud byl v roce 1953 přenesen do zákruty Chotkovy silnice a umístěn před novogotický Rožánkův dům. Po jeho zboření v roce 1966 a následném rozšíření komunikace zůstala pískovcová plastika včetně svého původního soklu na místě. Na odstupňovaném hranolovém podstavci s přesahující deskou spočívá socha ležícího lva.

Chotkova, Český lev, čelně.jpg

 

 

Pomník Josefa Dobrovského Zdroj C)

U Sovových mlýnů Mramorový pomník Josefa Dobrovského je dílem Tomáše Seidana (busta) a Václava Žďárského z roku 1902 a byl pořízen nákladem Besedy Dobrovský. Původně byl pomník umístěn ve Vrchlického sadech u Národního muzea. Při náletu v roce 1945 byla socha poškozena. Po opravě byla roku 1947 přenesena před nosticovský zahradní domek, který se stal útočištěm a bydlištěm Josefa Dobrovského po jeho odchodu na penzi.

Park Kampa, pomník Josefa Dobrovského a Werichova vila.jpg

 

Socha Réva Zdroj C)

Na Kampě - Nosticova zahrada (Dívka s hrozny). Socha dívky s hrozny z bílého mramoru z roku 1960 je dílem sochařky Karly Vobišové z roku 1960. Dívčí akt stojí na pískovcovém podstavci, pravou nohu má přesunutou, levou mírně pokrčenou v kolenou. V rukou spojených na prsou drží hrozen vína, réva jí zdobí i vlasy.

Park Kampa, Réva.jpg

 

Busta Jana Wericha Zdroj C)

Na zdi u vily

 

 

Kandelábr plynového osvětlení Zdroj C)

Dražického náměstí, Plynové osvětlení - kandelábr. Kandelábr vznikl na objednávku pražské plynárenské společnosti v roce 1867 společnou prací sochaře Eduarda Veselého a arch. Aleše Linsbauera. Odlit byl v komárovských železárnách (okres Beroun). Kandelábr je vysazen na kamenný hranolový sokl s vpadlým polem. Vlastní litinový sokl zdobí čtveřice ženských postav v antikizujícím rouchu provedených ve vysokém reliéfu. Osvětlovací lucerny jsou připevněny ke kanelovanému sloupu s korintskou hlavicí, na jehož vrcholu je ornamentální prvek komponovaný z hermovek. Osm ramen s lucernami je bohatě zdobeno rozvilinami a draky. Stejná osvětlovací tělesa s alegorickou figurou Prahy na vrcholu kanelovaného sloupku se dodnes zachovala na Hradčanech, v Loretánské ulici a na Hradčanském náměstí.

Poznámka: Dne 16. ledna 2020 kandelábr poničil couvající popelářský vůz. Litinový kandelábr se při pádu rozbil na několik kusů. Škoda byla vyčíslena na dva miliony korun

Praha, Malá Strana - Dražického náměstí, kandelábr.jpg

 

Socha Eva

Nerudova ul.

Statue Toileta Prague Nerudova 0005.jpg

 

Studna Zdroj D)

Nachází se ve dvoře Lichtenštejnského paláce, tj. sídla HAMU. Studna s mřížovou klecí byla původně před domem čp. 262 Studna na Tržišti byla údajně zasypána již v minulosti . Pravděpodobně bylo i toto umístění na Tržišti před čp. 262 druhotné  V září 1993 byla odstraněna betonová skruž a místo bylo následně vydlážděno. Mříž byla poté v r. 1994 přemístěna a osazena na fungující studni na nádvoří Lichtenštejnského paláce čp. 258.

studna s mřížovou klecí

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Hlavní město Praha

Část města Praha (III)

 

Historie obce

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice Čsl, 1927

C) cs.wikipedia.org 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 13.7.2021