Kód CZ

Malá Strana

Paláce významné budovy

 

Kostely, kláštery a kaple>>

Sochy a kříže >>

Památníky >>

Měšťanské a činžovní domy >>

Zahrady >>

Jezuitský letohrádek a kovárna Zdroj C)

Hellichova 464/2,. Areál tvoří dva solitérní objekty, značně od sebe vzdálené. Zahradní letohrádek u Čertovky, postavený jezuity jako raně barokní novostavba, a obytný dům u silnice, který má renesanční jádro. Zahrada s původním lustahusem připadla roku 1637 jezuitům, kteří zde před rokem 1685 vystavěli letohrádek. Domeček, tvořící jádro nynějšího uličního objektu, byl zbudován v letech 1613–1617. Oba objekty pak prošly mnoha pozdně barokními, klasicistními a novodobými úpravami. Pro špatný stav mělo dojít roku 1949 ke zbourání uliční budovy (práce již byly zahájeny), ale nakonec byl objekt v letech 1953–1954 opraven podle projektu ing. arch. Rudolfa Ječného z roku 1952, obnova zahradního letohrádku proběhla v roce 1956. Znovu byl barbarsky takřka zničen při rekonstrukci, prováděné Průmstavem Praha n. p. po roce 1974 pro Fakultu tělesné výchlovy a sportu UK.

·         č.p. 464, západní objekt, bývalá kovárna

·         č.p. 634, východní objekt, bývalý letohrádek, dnes divadlo Kampa

·         zahrada

Hellichova 2.jpg

Auersperský palác

Valdštejnské náměstí 16/1, Měšťanský dům:, Clary-Aldringenský palác

Aueršperský palác 5.JPG

 

Bretfeldovský palác

Nerudova 240/33palác Bretfeldský, U léta a zimy

 

Buquoyský palác Zdroj C)

Velkopřevorské náměstí 486/2,: dříve Valdštejnský, pak Hrzánský Rozlehlý barokní palác o několika křídlech a třech vnitřních dvorech vznikl postupnou přestavbou tří starších domů. Po roce 1729 postaveno hlavní křídlo a po roce 1735 rozšíření o trakty do Nosticovy ulice. V roce 1860 upraveny interiéry ve slohu druhého baroka a roku 1896 přestavěno zadní křídlo Josefem Schulzem. K objektu v roku 1816 připojen dům č.p. 484, tzv. Malý Buquoyský palác, s renesančním jádrem. Současný vzhled vznikl v rámci úprav provedených dle Johanna Georga Aichbauera (snad s podílem K. I. Dietzenhofera) po roce 1736. Palác zaujímá rozlehlý areál mezi Velkopřevorským náměstím a jižní stranou Maltézského náměstí, které přechází po krátkém úseku Nostické ulice do bezejmenné uličky. Hlavní budova po západní straně uzavírá malý dvůr, dvěma risality vystupuje proti Nostickému paláci a ve zmíněné uličce, vymezené ohradní zdí paláce se dvěma branami, je ještě doplněna přízemní budovou s podkrovním patrem. Hlavní vstupní průčelí, před nímž stojí řada kamenných sloupků k uvazování koní, se svou kulisou (které jen z poloviny odpovídá vlastní hmota paláce) obrací do Velkopřevorského náměstí. Je rytmizováno bočními a širokým středním risalitem v poměru 2+3+4+3+2 osy; vjezdy se však objevují uprostřed spojovacích křídel, nikoliv v risalitech, které po stranách ukončuje polopatro, uprostřed pak široký trojúhelný štít.

Buquoyský palác

 

Bylandt-Rheidtovský palác

Sněmovní 171/13Palác Bylandt-Rheidtovský (Harbouval-Chamaré), Palác Schützenů:

·         palác, parc. 581

·         zahrada vč. arch. částí (terasy se soch. výzdobou, schodiště, ohradní zeď s kašnou I a sousoším), kašna II, studna, parc. 582

 

Černínský palác

Sněmovní 174/7

 

Fürstenberský palác Zdroj C)

Valdštejnská 153/8. Rozlehlý reprezentativní palác v zásadě o třech křídlech a spojovací galerii při ulici. Objekt vznikl postupnými přístavbami k renesanční stavbě z období kolem roku 1600. Dnešní vzhled je převážně ze 40. Let 18. Století. Palác stojí na pozemku bývalých vinic svatojiřského kláštera.

·         palác, hospodářské budovy, brána, parc. 630

·         kašna s pískovcovou postavou Neptuna na jižním konci osy zahrady, parc. 629

·         kašna s kovovou sochou chlapce s labutí, ve východní části parteru zahrady, parc. 629

·         ohrazení, parc. 629

·         skleník, parc. 628

·         zahrada vč. Architektonických prvků (schodiště, terasy, ohrazení), parc. 627. Terasová zahrada italského typu barokního původu s krajinářsky přeměněným parterem ve spodní rovinné části (upraven 1860 na romantický park). Terasová část je orientována ke střední ose a završena altánem v nejvyšším místě (sklonek 18. Století).

·         zahradní pavilon, parc. 626

Fürstenberský palác (Valdštejnská) 03.JPG

 

Grömlingovský palác Zdroj C)

Malostranské náměstí 5/28, Měšťanský dům u Kamenného stolu, U raka, Malostranská kavárna - Café Radetzky. Dům palácového typu vyrůstal na parcele původních pěti samostatných měšťanských domů, jejichž konstrukce byly zčásti pojaty i do dnešní budovy, ty s označením byly: U zlatého raka, U bílého rožce, U zlatého prstenu (později pak U zlatého velblouda) a Schmidtovský dům. Do roku 1709 došlo k sjednocení městiště, zatím asi jen komunikačnímu, protože jsou tu dále popisovány tři samostatné objekty. Nárožní dvoupatrový pozdně barokní dům ze 70. let 18. století vznikl podle projektu Josefa Jägera přestavbou starších objektů, zároveň byl objekt zvýšen na třípatrový. Dnes se jedná v zásadě o čtyřkřídlý objekt. Z roku 1860 pocházejí plány na přeložení průjezdu. Kavárna v přízemí byla zřízena v roce 1935 podle návrhu J. Mezery. Budova stojící uprostřed Malostranského náměstí je disponována na půdorysu písmene L a až na malý světlíkový dvorek, dodatečně zastřešený, využila stavba plně rozsahu parcely. Uplatňuje se trojicí svých průčelí, z nichž se podobou odlišuje nejmladší, severní fasáda. Za hlavní fasádu slouží východní průčelí, Jägerem po roce 1772 doplněné o dvě další levé sdružené osy, takže vznikla dvoupatrová pětiosá kompozice s trojosým axiálně umístěným polopatrem podkroví. Na atice jsou plastiky Ignáce Františka Platzera.

Malostranské náměstí - palác.JPG

 

Hrzánský palác Zdroj C)

Velkopřevorské náměstí 490/1 (Palác Metychů z Čečova). Původně středověký objekt prošel renesančními přestavbami v letech 1584, 1602 a 1617. Křídlo při Čertovce vzniklo nejspíše v pozdním baroku, v poslední třetině 18. století. Objekt vznikl během 1. poloviny 17. století postupným spojením čtyř menších domů ležících na pozemcích johanitské jurisdikce, někde v místech řádového pivovaru či špitálu. Tato středověká budova, asi zaniklá za požáru roku 1503, se dodnes prozrazuje mohutnými konstrukcemi obvodových zdí v jihozápadním nároží dnešního objektu. Krátké a úzké západní křídlo do ulice a patrně i uzavírající zeď se vstupní renesanční bránou pochází patrně až z pozdní renesanční etapy. V roce 1617 bylo k domu připojeno západní stavení (dům byl zbořen a v roce 1916 nahrazen nepřesnou kopií L. Myslíka). Před rokem 1675 došlo k větší sjednocující přestavbě všech čtyř domů do jednoho celku. Někdy kolem roku 1749 došlo k přestavbě křídla nad Čertovkou. Dnes areál, stojící na pokraji zahrady Buquoyského paláce č.p. 486, zaujímá kromě téměř čtvercového takřka solitérního městiště vlastního paláce ještě západní přístavek obytného domu. Přičleněný jednopatrový dům je novostavbou, která svou pětiosou fasádou evokuje dojem barokního objektu. Ohradní zeď je patrně pozdně renesanční. Na fasádě pamětní deska narození Josefa Bohuslava Foerstra.

Palác Metychů z Čečova od Čertovky.JPG

 

Hartigovský palác

Malostranské náměstí 259/12, Měšťanský dům: Senftenberský palác, Zemský dům, Glauchovský dům

Hartig z Malostranského náměstí 1.jpg

 

Chotkovský palác Zdroj C)

Hellichova 458/1, Měšťanský dům U zlatého pelikána, Chotkův palác, Chotkovský palác, bývalá zahrada na parc. 307. Roku 1803 se tři převážně barokní domy dostaly do vlastnictví hraběnky Gabriely z Rottenhamu, která je podle návrhu Josefa Zobela nechala přestavět do jediného domu palácové dispozice. Ve 40. letech 19. století patrně došlo ke sjednocení a klasicistní úpravě fasády. Dům U zlatého pelikána odpovídal v 17. století východní části dnešního paláce. Dvoupatrový palác tvoří mohutný podélný a ze tří stran volný objekt, k němuž přiléhá úzké západní dvorní křídlo. Monumentální pozdně klasicistní vstupní průčelí probíhá v délce dvaceti okenních os, které jsou rytmizovány dvojicí vjezdových portálů, prolomených vždy v šesté ose od kraje. Dnes velvyslanectví Finska a Norska a informační a kulturní centrum Velvyslanectví Japonska.

Chotkovský palác

 

Kaiserštejnský palác Zdroj C)

Malostranské náměstí 37/23, Měšťanský dům. Palác vznikl na základě dvojice středověkých domů přestavbou Kryštofa Dientzenhofera kolem roku 1700 patrně podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho. V rocoe 1844 koupila budovu Česká spořitelna, která jej následně nechala upravit pro své potřeby. Roku 1894 bylo zazděno loubí a vybudován balkon v průčelí. Rekonstrukce v letech 1977–1981. V přízemí byly nově obnoveny oblouky loubí. Palácová budova zaujímá hloubkově obdélnou parcelu, která se schodištním křídlem, spojovací galerií a zadním stavením v Josefské uzavírá nepravidelný obdélný dvorek. Hlavní budova je od přízemí úplnou vrcholně barokní novostavbou,zadní objekt si zachoval renesanční charakter. Čtyři sochy živlů na atice (Oheň, Vzduch, Voda, Země) vytesal Ottavio Mosto. Žila zde operní pěvkyně Marie Sittová, později objekt vlastnila E. Destinová, která má na meziarkádovém pilíři nově pamětní desku.

Kaiserštejnský palác.jpg

 

Kolowratský palác

Sněmovní 177/3

Kolowratský palác

 

Kolovratský palác Zdroj C)

Valdštejnská 154/10, vznikl přestavbou renesanční stavby do dnešní pozdně barokní podoby po roce 1776 s podílem I. Palliardiho. Stavebně i historicky souvisí s palácem č.p. 155 a č.p. 156 (Malý Fürstenberský palác)

·         palác č.p. 154

·         Kolovratská zahrada včetně terasních a ohradních zdí se schodišti: v rámci národní kulturní památky parc. 612, 614/1, 614/2, mimo NKP parcely 615, 617, 618, 619

·         kašna (fontána), parc. 617 (není NKP)

·         zahradní domek (bývalé č.p. 156?), parc. 616/1 (není NKP)

·         zahradní nádvoří s plotem

·         parc. 616/2, 616/3, 616/4 (vše pův. parc. 614), součást NKP

Poznámka: národní kulturní památka

Kolovratsky palac03.jpg

 

Kounický palác Zdroj C)

Mostecká 277/15, vznikl roku 1775 spojením a přestavbou dvou středověkých domů (renesančně a barokně přestavěných). Přestavba je dílem Josefa Jägera a Antona Schmidta. Dvoupatrový palác sestává z hlavní budovy, dvou bočních křídel a zadního stavení. Uliční průčelí patří k vynikajícím ukázkám stylu na přechodu rokoka a luisézu. Sochařská výzdoba připisována dílně F. I. Platzera. Východní křídlo je mladším doplňkem, vzniklo jako spojovací galerie po roce 1773.

Kounický palác, Praha 01.JPG

 

Ledebourský palác

Valdštejnské náměstí 162/3palác, parc. 596

Ledeburská zahrada:

·         sala terrena, socha Dar nebes a země, parc. 596

·         parc. 598

·         zahrada parterová, kulisová stěna vč. schodiště, kašna a sochy Herkula, parc. 599

·         zahrada terasová vč. arch. částí (terasy, schodiště, ohr. zdi), parc. 600

Ledebourský_palác_v_Praze_05.JPG

 

Leslieovský palác

Thunovská 180/14Palác Leslieovský, Thunovský:

·         palác čp. 180, parc. 567

·         zahradní domek, parc. 568

·         Hartigovská zahrada vč. arch. částí (tarasní zdi, schodiště), bazén se sochou cheruba, terasa vč. schodiště, grotty s nikou a sochou Afrodity a kašnou ve stěn, parc. 569

 

Lichtenštejnský palác Zdroj C)

U Sovových mlýnů 506/4. V jádru raně barokní stavba byla upravena po roce 1696 patrně za účasti Giovanniho Battisty Alliprandiho. Roku 1864 byl palác pozdně klasicistně upraven a zvýšen o patro. Třípatrová barokní novostavba hexagonálního půdorysu s obdélným vnitřním dvorem s okosenými rohy, kvadraticky rustikovaným přízemím vnější fasády. Vstupní tříosá partie s vrcholně barokní, portálem s polokruhovým vjezdem, nad vstupem klenák překrytý znakem Lichtensteinů. Nad vstupem balkon.

 

 

Lichtenštejnský palác

Malostranské náměstí 258/13, Palác Lichtenštejnský, zahrada

Lichtenštejnský palác (Malostranské náměstí) 08.JPG

 

Lobkovický palác:

·         palác (Vlašská 347/19), parc. 954

·         Vlašská 346/21, parc. 953/3, skleník parc. 953/2, sala terrena parc. 953/1

·         bývalá sýpka (Vlašská 341/21a), parc. 951/1

·         zahradní dům (Vlašská 339/23a), parc. 943, dům je v MonumNetu uveden v rozpisu parcel, ale není uveden v kolonce čísel popisných

·         dům čp. 344 (Vlašská 344/25), parc. 942

·         domek čp. 343 (Vlašská 343/27), parc. 938

·         parc. 949: rozpis parcel v MonumNetu uvádí bez staveb, ale dům 345/23 má adresu uvedenou v rubrice čísla popisného

·         dům Vlašská 340/42 je uveden v rubrice čísel popisných a orientačních v MonumNetu, ale příslušná parcela 987 není uvedena v rozpisu parcel

·         Lobkovická zahrada, parc. 933/1, 933/6, 933/8, 934, 935, 936/1, 936/2, 939, 940 (bez staveb – při zdi u Vlašské ulice), 941 (bez staveb – při zdi u Vlašské ulice), 944/1, 944/2, 945, 946, 947/1, 947/2, 948, 949 (bez staveb – Vlašská 340/42), 950/1, 950/2, 952

·         soubor soch, parc. 933/1

·         pomník J. Vrchlického, parc. 933/8,

·         ohradní zeď, Malá Strana, parc. 933/9, 956, 970/1, 970/2, 972, 977, 978, 979, 984/2, 985, 988, 995, 996, 997, Hradčany, parc. 255/1, 255/2, 255/5, 24, 268/1, 789

·         kaplička, parc. 995

·         plot, parc. 933/9

·         parc. 937 bez staveb (domek u schodiště nad čp. 343)

German Embassy, Prague, back side with garden-6587.jpg

 

Malý Buquoyský palác Zdroj C)

Velkopřevorské náměstí 484/3, Maltézské náměstí 484/17, parc. 261. K paláci připojen r.1816 dům čp. 484,zv. Malý Buquoyský palác, s renesančním jádrem, vzniklý před r. 1600 na parc. pův. farské zahrady. Renes. boční štít. Dům přestavěn v 80.letech 18.st.. Od 1816 majetkem Buquoyů.

Malý Buquoyský palác

 

Malý Fürstenberský palác Zdroj C)

 Valdštejnská 155/12 (Černínský dům) vznikl přestavbou staršího renesančního objektu, který byl mezi tím několikrát upravován. Současná pozdně barokní podoba pochází z úprav provedených po roce 1776. Areál stavebně i historicky souvisí s palácem č.p. 154 (Kolovratský palác).

·         palác č.p. 155, národní kulturní památka, parc. 625

·         Malá Fürstenberská zahrada souboru terasních a ohradních zdí se schodišti, parc. 624

·         baldachýnový altán (pavilon, rondel) vč. Loggie se sochařskou výzdobou, parc. 623 (Valdštejnská 156/12a)

·         zahrada vč. Arch. Částí (terasy, schodiště, opěrná ohradní zeď), parc. 621, 622, 623

·         skleníky (oranžerie 1 a 2), parc. 621

·         pavilon vyhlídkový, salla terrena včetně vyhlídkové terasy, parc. 620

·         fontána v jižní části západní ohradní zdi

Kolovratsky palac.jpg

 

Michnovský letohrádek Zdroj C)

U Sovových mlýnů 134/1Rodinný dům převozníka. Původně renesanční dům byl v raném baroku přestavěn na letohrádek a klasicistně upraven kolem poloviny 19. století. Teprve roku 1935 dům získal dnešní popisné číslo. Patrový dům obdélného půdorysu volně stojící mezi staršími ohradními zdmi. Mělce členěné hlavní průčelí obráceno směrem k řece, v přízemí čtyřosé, v patře pětiosé, přičemž okenní osy na sebe zcela nenavazují.

Malostranské nábřeží, rybí restaurace.jpg

 

Michnovský palác Zdroj C)

Újezd 450/40, Palác Michnů z Vacínova, Tyršův dům. V místě nynějšího paláce není doložena souvislá zástavba, pouze zahrady a hospodářské stavby. Před rokem 1587 zde vznikla velká předměstská vila, později manýristicky (1644) a pozdněbarokně (1722) upravována. Rekonstrukce a přístavba nových budov pro Sokol 1922–1926. Areál Michnova paláce, dnes sokolského Tyršova domu, sestává z historických budov někdejšího renesančního letohrádku, které spolu s ohradní zdí uzavírají předdvoří a dvůr při Všehrdově ulici, a otevírá se do zahrady (směr ke Kampě) manýristickou fasádou. K nim bylo připojeno po severní straně křídlo s tělocvičnou. Starší je budova staré zbrojnice při Všehrdově ulici, nověji ovšem rozšířená.

·         Michnův palác (později Schwarzenberský) s bývalým areálem zahrady, č.p. 450

·         Stará zbrojnice, Všehrdova 449/14

Michnův palác dvůr 1a.jpg

 

Morzinský palác

Nerudova 256/5s dvorními křídly, zahrada

 

Musconský palác Zdroj C)

Karmelitská 380/16, Harbuval-Chamaré. Původně gotická stavba prošla několika přestavbami – pozdně gotickou po roce 1509, renesanční kolem 1590 a raně barokní po roce 1682. Dnešní klasicistní vzhled stavby pochází z přestavby z roku 1800 podle plánů Josefa Zobela. Zachováno řemeslné vybavení interiérů. Dům je třípatrový, uliční křídlo s jižním dvorním křídlem a zadním stavením spolu s vysokou ohradní zdí k č.p. 382 uzavírají poměrně rozlehlý obdélný dvůr. Vysoká ohradní zeď je členěna nikami a doplněna klasicistní kašnou. Dům byl kdysi spojen s dnešním č.p. 479 na Maltézském náměstí. Areál tvoří palác a kašna.

Praha, Musconský palác.jpg

 

Nostický palác Zdroj C)

Nosticova 471/9,: Maltézské náměstí 1

. Raně barokní novostavba paláce započala kolem roku 1662, snad podle návrhu Francesca Carattiho. Monumentální stavba se dvěma dvory, postavená na místě čtyř domů v letech 1658–1660 pro Jana Hartvíka Nostice. Dnešní vzhled je výsledkem pozdně barokní úpravy před rokem 1762 (asi Antonín Haffenecker), později přibyly klasicistní doplňky. Zachovány bohatě zdobené interiéry.

·         Nostický palác (Nosticova 471/9, Maltézské náměstí 471/1, Nebovidská 471/8, Pelclova 471/2), parc. 294

·         bývalá Nostická jízdárna (Nosticova 468/4), parc. 299

·         Nosticova zahrada, plastika dívky s vázou, parc. 298

·         můstek přes Čertovku, parc. 1082

Nosticův palác 17.JPG

 

Oettingenský palác Zdroj C)

Josefská 34/6, palác Oettingenský, Lobkovický dům, parc. 149, část parc. 1031. Původně středověký dům během 16. století několikrát přestavovaný získal dnešní podobu po roce 1723 zřejmě podle návrhu F. M. Kaňky. Šestikřídlá budova na nepravidelném půdoryse. Roku 1887 dostavěno dvoupatrové stavení ve dvoře. V druhé polovině 19. století v budově sídlilo Malostranské gymnázium. Roku 1927 byl proražen průchod pro pěší v severní části domu. Tento průchod byl roku 1948 změněn na průjezd, na průchod byl upraven někdejší domovní průjezd. Palácová stavba vznikla na hloubkové parcele vedle kostela sv. Tomáše, s jehož oratoriem byla spojena prampouchem ve východní části. K hlavní budově s úzkým dvorkem patří východně položené barokní stavení (původně stáje) spojené s hlavní budovou novodobým křídlem. Nová je ohradní zeď vymezující dvůr mezi trakty.

Oettingenský palác 1.JPG

 

Palác Kinských

Nerudova 249/15, U zlaté koruny

 

Palác Lažanských

Karmelitská 377/19, stavební ředitelství, Okresní soud Praha-západ

Praha 1, Karmelitská 377-19 20170810 001.jpg

 

Palác Michny z Vacínova

Újezd 40

 

Palác pánů z Hradce

Zámecké schody 193/1, Slavatovský palác (MonumNet jej dříve označoval jako Thunovský palác)

Praha Mala Strana Zamecke schody 1 stit 1.JPG

 

Palác Schützenů

Sněmovní 13

 

Palác Smiřických

Malostranské náměstí 18

 

Palác Straků z Nedabylic

Maltézské náměstí 14

 

Palác Thurn-Taxisů

Letenská 5 a 7

 

Palác Turbů

Maltézské náměstí 6

 

Pálfyovský palác

Valdštejnská 14

·         palác

·         Pálffyovská zahrada vč. arch. prvků (terasy, schodiště, ohradní zeď)

·         kryté schodiště, parc. 608, 609

·         fontána s Tritonem, parc. 610

 

Rohanský palác Zdroj C)

Karmelitská 386/8,. Původně tři renesanční měšťanské domy byly v 70. letech 16. století spojeny a přestavěny Bonifácem Wolmutem, následně byl k domům přidán ještě čtvrtý dům. V baroku se objekty ještě nakrátko rozdělily, spojeny od roku 1792. Palác klasicistně upraven na sklonku 18. století Josefem Zobelem, dnešní podoba z let 1838–1841. Od roku 1919 část paláce pronajímána ministerstvu školství, 1945 palác konfiskován. Rozlehlá dvoupatrová budova přes dvě nároží leží na obdélné parcele, v zadní části lehce lichoběžníkově zúžené. Budovy uzavírají dvojici dvorů, předělených středním křídlem. Průčelní fasáda o devíti osách má přísně symetrickou kompozici se střední trojosou risalitovou částí, jejíž členění obstarává čtveřice kolosálních sloupů s korintskými hlavicemi, kde v místě abakového květu se nalézá korunka. Zajímavým prvkem je vložené střední křídlo, pocházející s největší pravděpodobností z pozdně barokní přestavby (před rokem 1787). Nejvýznamnějším interiérem je tzv. taneční sál, který se i na vnější fasádě projevuje neobvyklým motivem, syrským oknem. Velký sál divadla, který probíhal celým uličním traktem při Maltézském náměstí, zanikl dodatečně vloženými příčkami při úpravách roku 1902, současně byl zmenšen i sousední oválně disponovaný sál velké jídelny. V budově dnes sídlí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

 

Schönbornský palác

Tržiště 365/15,  (Colloredovský palác), Schönbornská zahrada:

·         palác čp. 365, parc. 416

·         bývalá jízdárna čp. 351, parc. 438

·         gloriet, parc. 420

·         Schönbornská zahrada, parc. 417, 418, 419, 421, 439

·         schodiště, parc. 418

Schönbornský palác v Praze 01.JPG

 

Sterneggovský palác Zdroj C)

Lázeňská 289/9 (Thunský palác, původně dům U Zlaté husy). Původně gotický dům byl v renesanci přebudován, v 17. století proběhla další výrazná úprava, ale dnešní fasáda pochází z druhé poloviny 18. století. Dům sestává z podélné hlavní budovy, jejíž součástí je po severní straně někdejší věž johanitského opevnění, a obdélného dvora, za ním je hospodářské stavení. Zajímavý je útvar se studnou v jižním konci dvora.

Sterneggovský palác 1.JPG

 

Šelmberský palác 

Thunovská 183/18palác Šelmberský (Salmovský)

Praha, Thunovská 18.jpg

 

Šporkův palác

Šporkova 12

 

Šternberský palác,

Malostranské náměstí 7/19, mostek nad parc. 1010

Šternberský_palác_2.JPG

 

Thun-Hohensteinský palác Zdroj C)

Karmelitská 379/18 Měšťanský dům U černého lva, U tří zlatých ruk,. Třípatrový barokní dům, doplněný dvoupatrovým bočním a zadním přízemním křídlem, vznikl v letech 1741–1745 vznikla v místě nezastavěné plochy a renesanční míčovny z roku 1614 na zahradě někdejší johanitské komendy. Dům byl později upravován K. Hübschmannem na přelomu 19. a 20. století a též ve 30. letech 20. století. Dům sestává z hlavního třípatrového křídla, které si uchovalo barokní vzhled, z novostavby zadního křídla, vzniklého na místě neklenutých stájí a vozových kolen, a ze spojovacího třípodlažního křídla, v jehož parteru byly klenuté stáje. Jednotlivá, výškově odstupňovaná křídla svírají prostranný dvůr. V domě v letech 1841–1852 bydlel Miroslav Tyrš, což připomíná pamětní deska od Emanuela Juliána Kodeta z roku 1932, osazená podle návrhu arch. Benno Kabáta.

Thun - Hohensteinský palác

 

Thun-Hohenštejnský palác

Nerudova 214/20, Thunovský palác, Kolovratský či Kolowratský palác

palác Thun - Hohenštejnský

 

Thunovský palác

Thunovská 14

 

Thunovský palác

Sněmovní 176/4Palác Thunovský včetně plastické výzdoby

 

Tomáškův palác

Tomášská 15/15, Měšťanský dům U Klárů,

 

Turbovský palác Zdroj C)

Maltézské náměstí 477/6,. Renesanční objekt byl významně barokně přestavěn na přelomu 17. a 18. století, nynější podoba pochází z přestavby po požáru z roku 1765. Přes novodobé adaptace zůstává jednou z nejlepších rokokových přestaveb v Praze. Takřka čtvercově disponovanou hlavní budovu doplňují za dvorkem, do něhož je nově vestavěn polygonální útvar zimní zahrady, přízemní užitková stavení. Hlavní průčelí se obrací do náměstí 2+3+2 osami, z nichž střední je určena pro vjezd.

Palác Turbů, Malá Strana 02.JPG

 

Valdštejnský palác Zdroj C)

Valdštejnské náměstí 17/4. Rozsáhlý areál Valdštejnského paláce vznikal od roku 1623 v místech asi 30 domů. Palác navrhl Andrea Spezza, na pozdějších úpravách se mohli podílet také Nicoló Sebregondi a Giovanni Pieroni. Dnes zde sídlí Senát PČR. Je typově první a jedinečnou stavbou svého druhu v Praze. Svou obytnou částí, soustředěnou kolem čtyř vnitřních dvorů, odpovídá tradici městských paláců v omezeném prostoru. Kombinací se zahradou zcela mimořádného rozsahu a výtvarné podoby však vznikl zvláštní typ, připomínající i stavební útvar italské vily. Nově se v Praze objevila jízdárna a zejména sala terrena. Hlavní obytná budova obklopuje dvě nádvoří, každé přístupné samostatným průjezdem (jižní je dnes uzavřen); na ni se napojuje křídlo koníren s třetím dvorem, přístupným přímo z ulice branou; na něj navazuje čtyřkřídlá, také jednopatrová budova, určená pro pážata a jejich preceptora, opět se samostatným vstupem z ulice. Východním směrem tato budova pokračuje jako jednokřídlá a přechází posléze v ohradní zeď s krytou chodbou v patře až k příčně položené jízdárně, za kterou areál končil obdélným hospodářským dvorem s dvěma branami. Na jižní straně k hlavní budově přiléhá jednopatrový, obdélný dům Jana z Feldu, přístupný chodbou, která pokračuje podél ohradní zdi a byla původně zamýšlena jako komunikace až na oratoř do kostela sv. Tomáše. V jihozápadním koutě k ohradní zdi přiléhá zděná voliéra. Její krápníková úprava pokračuje i na ohradní zdi východním směrem, za kterou k areálu ještě patřila velká centrální prostora, v 2. Polovině 18. Století přičleněná k majetku augustiniánského kláštera. Dále pokračuje ohradní zeď celkem 52 půlkruhovými oblouky v délce asi 200 m až k jižnímu okraji jízdárny.

·         Valdštejnský palác (č.p. 17, parc. 108) jehož součástmi jsou:

o    Feldovský dům,

o    Sala terrena,

o    Konírny,

o    Dům pážat

o    Lobkovické křídlo.

·         severní ohradní zeď (parc. 108) včetně brány

·         ohradní zeď se slepými okny (parc. 109)

·         Valdštejnská jízdárna (parc. 110)

·         ohradní zeď zahrady Valdštejnské jízdárny (parc. 120) včetně 2 bran

·         jihovýchodní ohradní zeď (parc. 114) + exedra se sochou Apollona

·         spojující zeď (při Feldovském domě)

·         Grotta (krápníková stěna) (parc. 114)

·         Voliéra (parc. 111)

·         Valdštejnská zahrada (parc. 114, 115, 116)

·         bazén (parc. 115)

·         kašna se sochou Venuše s Amorem,

·         kašna se sochou Herkula,

·         kašna s vodotrysky,

·         kašna s rybou

·         kašny na II., III. A IV. nádvoří

·         sochy ve Valdštejské zahradě:

o    Adonis a Venuše,

o    Kůň s hadem,

o    Kůň ve cvalu,

o    Dvojice zápasníků,

o    Neptun se psem,

o    Laokoon se syny,

o    Apollo s lukem,

o    Bacchus se Satyrem,

o    Herakles,

o    Boj Nymfy se Satyrem,

o    Diana,

o    Apollon,

o    4 sochy na okraji ostrůvku (Najády),

o    Herkules bojující s drakem,

o    soubor kamenných lavic,

o    soubor 10 bronzových a 4 mramorových váz.

Prostředí kulturní památky tvoří:

·         skleník (parc. 109)

·         stanice metra Malostranská (parc. 120)

·         zahrada Valdštejnské jízdárny (parc. 120) včetně souboru 8 kopií plastik ze zámku Valeč.

·         socha Albrechta z Valdštejna (nádvoří u koníren) (novodobá)

Valdštejnský palác

 

Velkopřevorský palác

Velkopřevorské náměstí 4

 

Věžníkovský palác

Thunovská 184/20Palác Věžníkovský, Věžníků, Hartigovský, Salmovský

 

Vratislavský palác

Tržiště 366/13, Palác Vratislavský, Vratislavská zahrada

Vratislavský palác, Malá Strana 01.JPG

 

Vrtbovský palác Zdroj C)

Letenská 120/5 palác Vrtbovský, Thurn-Taxisovský. Palác vnikl spojením dvou raně barokních domů v roce 1696. Upravován byl v letech 1715–1726 a v roce 1871 podle architekta Jana Bělského.

Vrtbovský palác

 

Vrtbovský palác

Karmelitská 373/25, a Vrtbovská zahrada:

·         parc. 401: Vrtbovský palác čp. 373 - sala terrena, brána se sochami Atlanta, Hojnosti a Bohatství

·         parc. 402: Vrtbovská zahrada - kulisa proti sala tereně

·         parc. 403: Vrtbovská zahrada - schodiště, bazén se sochou putta na nestvůře

·         parc. 404: Vrtbovská zahrada - schodiště s balustrádou s vázami a sochami (Jupiter, Vulkán, Minerva, Junona, Diana a putti, kulisa prospektu s grottovými mušlemi

Vrtbovský palác 03.JPG

 

Windischgrätzovský palác Zdroj C)

Letenská 119/3, Palác Kagerů ze Štampachu, Windischgrätzovský. Dům palácového typu vznikl sloučením dvou raně barokních objektů v 1. polovině 18. století. Pozoruhodná fasáda, typově ještě raně barokní, vznikla při sjednocení pozdějším převzetím raně barokních forem. Objekt na mírně lichoběžné parcele se skládá z hlavní budovy o 4 nadzemních podlaží při ul. Letenské a tří křídel o 2 nadzemních podlažích kolem obdélného dvora. Průjezdům jsou do ulice představeny pískovcové portály. Šestiosé červeno-bílé průčelí se sdruženými okny a dvojicí pískovcových portálů na krajích lemují liseny. Původně barokní palácová zahrada na parc. 132, vybudována na starším základu, přístupná z ul. U Lužického semináře, není součástí kulturní památky, východní strana zahrady je lemována obvodovou zdí s vjezdovými vraty. Po povodni v roce 2002 byla zahrada zadlážděna a je využívána jako venkovní posezení restaurace Vojanův dvůr.

Windischgrätzovský palác, Letenská.JPG

 

Richtrův letohrádek Zdroj C)

Na Opyši 251/3, Richterův dům. Richtrova vila je klasicistní novostavba postavená údajně podle návrhu Josefa Peschka z roku 1832. Volně stojící klasicistní budova v příkře stoupajícím skalnatém terénu Opyše je usazena na skalnatém ostrohu na terase, podepřeném na východní i severní straně mohutnými tarasními zdmi, navazujícími na severní křídlo domu č.p. 147 a probíhajícími pak v oblouku podél ulice Na Opyši. Počátkem 20. Století byla budova na západní straně prodloužena patrovým obdélným přístavkem zimní zahrady, zastřešené oblou prosklenou konstrukcí a úsekem sedlové střechy. Dům byl postavený pro zemského radu K. E. Richtera a do konfiskace roku 1945 v majetku rodiny Richterů. Poté zde bylo kubánské velvyslanectví, sídlo Státní bezpečnosti a později Hradní stráže. V současné době je spravován Pražským hradem.

Richterův letohrádek.jpg

Malostranská radnice Zdroj C)

Malostranské náměstí 35/21Měšťanský dům - Malostranská radnice. Budova radnice vznikla v letech 1479–1481 na místě starší zástavby a později ještě prošla několika stavebními úpravami. Pozoruhodné průčelí, jehož tvarosloví je ovlivněno dobovou augspurskou architekturou, pochází z let 1618–1619. Při sloučení pražských měst v roce 1784 ztratila svou samosprávní funkci. Věže byly roku 1828 na žádost magistrátu odstraněny, pravděpodobně kvůli nestabilitě. Ve 2. polovině 19. století vybudována nová škola po zboření východního a jižního pivovarnického křídla při Josefské ulici a při jejím rozšíření v roce 1883 bylo ubouráno i severní křídlo. Při severovýchodním nároží hlavní budovy přistavěn jednopatrový přístavek. Z historické radnice se zachovala pouze hlavní budova bez věží a štítů do náměstí. Při rekonstrukci v letech 2006–2009 byly věže obnoveny. V roce 1575 zde byla sepsána Česká konfese. V roce 1868 zde vznikla Malostranská beseda, která zde působí až do současnosti.

Prague, Czech Republic, April 2016 - 147.JPG

 

Malostranská celnice Zdroj C)

Mostecká 56/1, Měšťanský dům. Původně mýtný domek byl vystavěn na starších základech roku 1592. Dnešní novorenesanční úprava vznikla roku 1886. Trojkřídlý nárožní dům na parcele pod Karlovým mostem sestává ze dvou na sebe navazujících budov tvaru L (z jednopatrové, přiléhající k románské Juditině věži a obracející se průčelím do Mostecké, a z třípatrové do Saské ulice). Při východním průčelí probíhá venkovní novogotické schodiště, spojující most se Saskou ulicí. Fasáda do Mostecké ulice je pětiosá, východní boční fasáda dvouosá, jižní fasáda do Saské ulice je dvoupatrová.

Praha Mala Strana Mostecka 1.JPG

 

Malostranský špitál Zdroj C)

Říční 440/6, Malostranský špitál a kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle. Budovy špitálu vznikly pravděpodobně v letech 1661–1664 v místech starší zástavby. V roce 1784 byl špitál zrušen a roku 1787 prodán v dražbě včetně kostela, kostelní věže a zahrady velkoobchodníku dřívím Františku Vogelovi. Nový majitel následně v letech 1787–1789 zahájil rozsáhlou vnitřní přestavbu staré budovy na byty a vinopalnu. Mimo drobné úpravy chlévů a kůlen v roce 1876 a dalších menších úprav v letech 1893, 1936 a následujících nebyl již objekt zásadně pozměněn.

·         Socha sv. Jana Nepomuckého – barokní kamenná od M. J. Brokofa z roku 1715.

Praha, Říční - Besední 01.jpg

 

 

Karlův most. Zdroj C)

Zahrnuje obě mostecké věže a část plochy Křižovnického náměstí. Kamenný most byl vybudován v době Karla IV., byl důležitou spojnicí Starého Města a Malé Strany. Později byl obohacen barokními a novodobými sousošími světců.

Karelsbrug Praag.jpg

Klárův ústav slepců Zdroj C)

Klárov 131/3. Areál o dvou budovách. Ústav pro zaopatřování a zaměstnávání dospělých slepců byl založen Aloisem Klarem roku 1832, budovu č.p. 131 dal stavět jeho syn a pokračovatel Pavel Alois Klar. Byla definitivně dostavěna 1885. V roce 1898 přešlo vedení ústavu na Emila Wagnera, z jehož aktivity vzešla tzv. Nová budova č.p. 627. Zde byly situovány jak prostory soukromé (byty), tak reprezentativní (secesní sál) a veřejné (bazén s tělocvičnou). Objekt vznikal mezi lety 1906–1909.

 

Malá Strana Klárův ústav 2.jpg

 

[Obchodní výkladec] Zdroj C)

Újezd 583/6. Jiná obytná stavba, z toho jen: výkladec. Předsazený dřevěný výkladec s dvojicí dveří s vyřezávanými články (konzoly, plné kazety soklu výkladce, horní profilovaná předsazená římsa) pochází přibližně z doby vzniku domu, resp. z let 1900–1903. Byl jedním z posledních dochovaných předsazených výkladců na Malé Straně. Byl situovaný v přízemí domu, v levé krajní části fasády do ulice Újezd (poslední dvě osy). V roce 1992 rámci rozšíření prodejny v přízemí byl bez povolení a v rozporu se stanovisky památkových orgánů sejmut. Po zjištění této skutečnosti se majitelé zavázali k navrácení „dočasně sejmutého“ výkladce do července 1994 na boční fasádu objektu, k čemuž 5. května 1993 vydal PÚPP kladné stanovisko. V roce 2008 však mají všechny stávající výkladce jednotnou formu z 90. let, původní výkladec nikdy osazen nebyl. Nebyl nalezen, pravděpodobně byl zlikvidován, podle nájemníků se sám rozpadl.

městský dům, z toho jen: výkladec

 

Restaurace Nebozízek  Zdroj C)

Petřínské sady 411/14. Restaurace Nebozízek, parc. 913, dále parc. 914, 915. Novostavba, vystavěná jako aluze původní barokní, klasicistně přestavěné budovy hostince, vznikla při generální rekonstruci objektu arch. V Brisou v letech 1984–1985. Přestavba respektovala původní rozložení budovy, architektonické a uměleckořemeslné detaily byly nahrazeny novodobými kopiemi. Dochované zdivo bylo v rámci novostavby částečně uplatněno. Volně stojící obdélná jednopatrová budova o jedenácti osách spočívá na terase ve svahu Petřína, její střední zvýšenou tříosou část zvýrazňuje dvouramenné venkovní schodiště, vedoucí ke vstupu ve zvýšeném přízemí, a velká půlkruhově zakončená okna v 1. patře. V roce 1994 vznikl ještě nový prosklený objekt kavárny jižně od hlavní budovy. Budovu doplňuje architektonizovaná terasa.

Petrin, restaurace Nebozizek.jpg

 

Domek zahradníka  Zdroj C)

Petřínské sady 417/5, městský dům - domek zahradníka, parc. 912. Klasicistní přízemní domek s valbovou střechou z počátku 19. století, určený pro zahradníka. V letech 1998–1999 nevhodně přestavěný, za kopie byla nahrazena i většina autentických prvků exteriéru i vnitřního zařízení. Dnes téměř replika, pouze vizuálně navozující charakter původní stavby. Domek stojí ve svahu, je zastřešen valbovou střechou s věžičkou uprostřed. Hlavní fasáda je jednopatrová, pětiosá, v přízemí s portálem a okny ve slepých půlkruhových arkádách, v patře s půlkruhově ukončenými okny. Zadní fasáda je přízemní, se vchodem v půlkruhové arkádě a dvěma kruhovými, nestylovými okénky. Dnes Galerie Reon Petřín (Magická jeskyně).

Petřínské sady 417, residence Nebozízek.jpg

 

Petřínská rozhledna  Zdroj C)

Rozhledna byla postavena v roce 1891 z iniciativy zakladatelů Klubu českých turistů Dr. Viléma Kurze a arch. Vratislava Pasovského u příležitosti Všeobecné zemské jubilejní výstavy jako skromnější napodobenina pařížské Eiffelovy věže. Autorem návrhu byl patrně arch. Vratislav Pasovský, konstrukce je dílem ing. Františka Prášila a ing. Julia Součka z Českomoravské strojírny.

PetrinObservationTower.jpg

 

Petřínské bludiště  Zdroj C)

Výstavní pavilon - Bludiště. Pavilon s průčelím ve tvaru zaniklé gotické vyšehradské brány Špička byl postaven v roce 1891 podle plánů Quida Bělského, původně jako pavilon Klubu českých turistů pro Jubilejní zemskou výstavu. Dioráma „Boj studentů se Švédy na Karlově mostě v roce 1648“ zhotovili Karel a Adolf Liebscherovi, Vojtěch Bartoněk, Karel Štapfer aj. „Románská“ místnost byla přistavěna v roce 1892 podle plánu Josefa Böttingera. Roku 1892 byl pavilon přenesen na Petřín, 14. května 1893 bylo v místě bývalé výstavní síně otevřeno zrcadlové bludiště. V místnosti s dioramatem jsou též busty Karla IV., Elišky Přemyslovny, Petra Parléře a znak Prahy.

Praha, Malá Strana, Petřín, zrcadlové bludiště II.JPG

 

Restaurace Petřínské terasy  Zdroj C)

Hospoda U černého orla (letní refektář, hospoda U černého orla), parc. 921, 922. Volně situovaná klasicistní stavba z konce 18. století, bývalý letní refektář karmelitského kláštera, od roku 1931 provozovaný jako hospoda U Černého orla, je situován ve svahu Petřína na území bývalé Seminářské zahrady. Po druhé světové válce dům chátral, v 80. letech vyhořela střecha a dům byl opuštěn, roku 1998 byla městskou částí dokončena rekonstrukce, která málo respektovala památkové zásady, přičemž byl dobudován přístavek i terasa.

Restaurace Petřínské terasy, od jihovýchodu.jpg

 

Hergetova cihelna. Zdroj C)

U lužického semináře 101/26, Bývalá barokní cihelna pochází z roku 1781, Uliční budova z roku 1796. Přestavována byla v letech 1857–1858 a 1894. Hlavní budova vznikla spojením tří samostatných domků. Po roce 1780 pozemek s obytným domem i pustým místem koupil Leonard Herget, aby zde vybudoval cihelnu. Provozní budovy byly hotovy v roce 1781. Radikální klasicistní přestavbou roku 1796 byla budova při ulici sjednocena. Tehdy vzniklo patrně i západní dvorní křídlo s kočárovnami. V letech 1857–1858 byly upraveny provozní objekty. Jednopatrové křídlo při Cihelné ulici vzniklo jako novostavba vzhledově přizpůsobená hlavní budově. Oba objekty propojovala ohradní zeď s branou. Kolem roku 2000 proběhla přestavba provozní budovy, křídla při Cihelné ulici a západního dvorního křídla. Komplex budov obsahující na západní straně obytný dvoupatrový dvojdům č.p. 101 a 102 a po východní straně rozsáhlý dvůr obestavěný na severní straně podél Cihelné ulice jednopatrovým lichoběžným objektem, ve dvoře na východní a jižní straně rozsáhlé stavení cihelny.

Praha,_Malá_Strana,_Hergetova_cihelna.JPG

 

Hradby – Hladová zeď Zdroj C)

Soubor fragmentálně dochovaného městského opevnění Malé Strany a Hradčan představuje unikátně dochovanou památku fortifikační architektury. Nejstarší části opevnění pocházejí již z 1. poloviny 9. století.

Old citywall in Petrinpark, Prague.JPG

 

Zengerova transformační stanice Zdroj C)

U Bruských kasáren 132/3, městský dům – Zengerova transformační stanice. Novoklasicistní budova z let 1930–1934 podle projektu Viléma Kvasničky, postavená na místě bývalých Bruských kasáren, které přiléhaly až k letenské skále. V budově jsou též kanceláře a dva byty. Nárožní objekt se skládá z několika sektorů odlišné dispozice, světlosti a úrovně podlaží. Nejvýše stojí dvoupatrový kancelářský a obytný dům (neobsazené konzoly na pilířích průčelí měly nést sochy), nejníže dlouhé, kolmo k uliční čáře disponované stavení s dvěma podzemními a dvěma zvýšenými nadzemními etážemi a trojlodní halou s transformátory. Mezi oběma sektory, krytými valbovými střechami s prejzy, leží spojovací křídlo ve snížené dvoupatrové úrovni, kryté terasou. Trojúhelný prostor v úhlu mezi sektory vyplňuje přízemní blok hal s polopatrem. Transformační stanice je pojmenovaná po prof. K. V. Zengerovi. Podle zprávy z roku 2014 chtěl DPP měnírnu rekonstruovat, přičemž technologii měl přesunout do prvního podzemního podlaží, stejně se měla přemístit i transformátorovna PRE distribuce. Podle zprávy z května 2015 chtěla společnost Property Klárov, kterou přes svou rodinnou nadaci vlastní uhlobaron Petr Pudil, budovu rekonstruovat na luxusní hotel s šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími.

U Bruských kasáren 3, měnírna Klárov.jpg

 

Zahradní letohrádek Zdroj C)

Staré zámecké schody 113/3a O vznik letohrádku se pravděpodobně zasloužil Jan Josef z Valdštejna, který získal pozemek v roce 1721 a hned začal s přestavbou hlavní budovy. Zahradní domek byl dokončen asi k roku 1727 jako třípokojový s jednou komorou. Původně zahradní domek byl postaven ve vrcholně barokním stylu. Poté byl přestavován v pozdním baroku a dále upravován v 19. A 20. Století. Objekt na protáhlém půdorysu s hloubkově ebarokní fasádou a mansardovou střechou. Hmota domu je z valné části vsazena do prudkého svahu, takže nižší patra zaujímají jen drobnou rozlohu. V současnosti je domek přístupný pouze přes vedlejší č.p. 151.

Praha, Malá Strana, Staré zámecké schody 113-3a 01.JPG

 

Zahradní domek č.p.418 Zdroj C)

U Sovových mlýnů 418/5. Domek vznikl v 1. polovině 19. století přestavbou drobné zahradní architektury - saly terreny. Po válce byla zcela zanedbávána běžná údržba a domek byl při opravě v 80. letech 20. století zbaven v podstatě všech stylových detailů. Přízemní obdélné stavení v parku na Kampě při Čertovce je dnes prosté, nečleněné, s dvouosou jižní a tříosou východní fasádou; okna i vstup mají novodobé dřevěné orámování. Jeho hodnota je dnes pouze z hlediska urbanistického v kontextu zástavby.

Praha, U Sovových mlýnů 5.jpg

 

Wedlingerovská prádelna č.p.470 Zdroj C)

Nosticova 470/8, městský dům - býv. Wedlingerovská prádelna. V místě středověké lázně, zmiňované od 14. století a zbořené za husitských válek, vznikl na přelomu 16. a 17. století renesanční dům (nevíme zda budova tehdy sloužila jako lázně či prádelna), ve 30. letech 17. století změněn na prádelnu, rozšířen a přistavěn. Velká veřejná prádelna, svou funkcí ojedinělá, byla po roce 1765 přenesena do Zlomkovského mlýna. Dnešní podlouhlá patrová budova vznikla v letech 1833–1835 podle návrhu Karla Pollaka.

Nosticova 8, z můstku přes Čertovku.jpg

 

Strakova akademie Zdroj C)

nábřeží Edvarda Beneše 128/4, vysoká škola – Úřad vlády ČR. V roce 1710 založil hrabě Jan Petr Straka z Nedabylic a Libčan nadaci pro zřízení internátu pro nezámožné aristokratické studenty, „pro cvičení a exercitia mládeže chudé stavu vyššího národu českého“. Roku 1878 byla vykoupena bývalá jezuitská zahrada s kaplí sv. Ignáce a Letním domem z poloviny 18. Století. Dle vítězného návrhu Václava Roštlapila. Byla akademie realizována v letech 1892–1897 stavitelem Quidem Bělským. Rozsáhlá budova má výraznou horizontální dispozici se zvýrazněnou středovou částí s čestným dvorem a příčnými bočními křídly vystupujícími do geometricky upravené zahrady. Kromě budovy akademie a zahrady je součástí areálu také brána s mřížovými vraty (v nástavci tepaný znak hraběte Straky) a kamennými sloupky, na kterých se uplatňuje ebarokní tvarosloví. Brána uzavírá parcelu z jižní strany areálu. Plastická výzdoba hlavní budovy je dílem Josefa Maudra a Celdy Kloučka, novodobá úprava objektu byla realizována dle Ladislava Machoně.

Garden of Straka Academy, Prague Malá Strana.jpg

 

Sovovy mlýny Zdroj C)

U Sovových mlýnů 503/2Vodní mlýn. První dřevěný mlýn zde u Vltavských břehů stál již od středověku. Po husitských válkách a požárech zde byl roku 1589 vystavěn renesanční areál, přestavěný v několika etapách klasicistně a později novogoticky (1872). Požár roku 1896 zničil část hlavní budovy. Budovy vytvářejí rozlehlý areál kolem nepravidelného dvora, v severozápadní partii jsou dvoupatrové, v protější jen přízemní. V části při Vltavě se v novějším vnějším plášti skrývá historická renesanční budova mlýnů, poslední patro je až klasicistní přístavbou. V jihozápadní části se nalézají rovněž přízemní objekty stájí, později kůlen, jejichž vjezdy však byly dodatečně zazděny a upraveny. V koutu stojí polygonální stavba, kterou C. Merhout označil za studnu s altánovým přístřeškem, patrně však byla holubníkem. V areálu dnes sídli Museum Kampa.

 

Prašný dvůr č.p.515 Zdroj C)

Na Kampě 515/8, Zemědělský dvůr. Stará „prachovna“ stála zde až do roku 1648, kdy ji nahradila novostavba, výrazně pozměněná úpravami v 60. letech 18. století, na počátku 19. století byla budova rozšířena o východní trakt a zvětšena o 1. a 2. patro. Výrazná rekonstrukce proběhla v 2. polovině 20. století. Areál skládající se z:

·         č.p. 515 – hlavní objekt na pozemku 742/7, trojkřídlý dvoupatrový objekt nepravidelného půdorysu s klasicistním průčelím. Třípodlažní dům je označován Pinkasův palác podle rodiny Dr. Ladislava Pinkase, advokáta, poslance a zakladatele Českého klubu šermířského, která jej vlastnila v letech 1815–1908. V roce 2014 byly ve sklepích objeveny dva pilíře románského Juditina mostu,

·         č.p. 523 – přízemní objekt vytvořený spojením dvou starších objektů původně užitkového charakteru z 19. století (spojeny v 50. letech 20. století).

 

Obecní dvůr č.p.121 Zdroj C)

Letenská 121/8, Obecní dvůr, Senná váha. Pozdně renesanční patrový dům z doby kolem roku 1620 byl klasicistně přestavěný v letech 1821–1828. Fasáda do Letenské ulice: sedlová střecha, v patře 14osá.

Praha, Malá Strana, Letenská 8 (03).JPG

 

Vlašský špitál

Vlašská 335/34

Malá_Strana_Vlašský_špitál_9.jpg

 

Jezuitské gymnásium

Malostranské náměstí 1/16, Střední škola -

Jezuitské gymnázium (Malá Strana) 02.jpg

 

 

 

Zpět na okres

Panství

 Politický okres Hlavní město Praha

Část města Praha (III)

 

Historie obce

 

 

literatura a prameny

1) Administrativní lexikon obcí  v republice Čsl, 1927

C) cs.wikipedia.org 

 

 Jaromír Lenoch ©  Aktualizace 13.7.2021